Zhodenie hniezda lastovičiek sa draho trestá

Sezóna lastovičiek začala. Za nelegálne zhadzovanie hniezd v čase rozmnožovania hrozí pokuta až do výšky 9 958 eur.

Hniezda v rohu budov či nad oknami nie sú ničím výnimočným. Vytvárajú si ich lastovičky alebo belorítky, ktoré k nám zo subsaharskej Afriky prilietajú už od polovice marca. Sú to veľmi podobné, hmyzožravé vtáky. Belorítka domová je bežnejší druh v mestách. Za rok si stavia dve hniezda a s prvým začína už v máji. Jej hniezdo má len jeden vletový otvor, čím sa líši od lastovičky, u ktorej je celý vrch otvorený a pripomína misku. Lastovičky sú skôr obyvateľmi hospodárskych budov na dedinách. Vzhľadom sa belorítka od lastovičky líši kratším chvostom a bielym zadočkom. Lastovička je zas zhora čierna a má červené hrdielko.

Mnoho ľudí nevie, že za zhodenie hniezda lastovičiek či belorítok hrozí poriadne mastná pokuta. Povolené je len predchádzať ich vzniku.

Ochranári sa o zhodení hniezd dozvedia od ľudí, ktorí im to nahlásia mailom alebo telefonicky. Oznámenie o zhodení sa podáva na okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie alebo Slovenskú inšpekciu životného prostredia. „V prípade, ak je vykonané nelegálne zhadzovanie hniezd v čase rozmnožovania, môžu byť straty aj na znáške, respektíve mláďatách,“ povedala pre portál Teraz.sk zoologička Štátnej ochrany prírody SR Andrea Lešková. Hniezda sa podľa nej môžu rušiť len na základe povolenia Ministerstva životného prostredia SR, a to väčšinou pri stavebných prácach. Takúto činnosť kontrolujú ochranári a realizuje sa až keď sú hniezda prázdne.

Foto: Pixabay.com

Pokiaľ hniezdo ešte nevzniklo, môžete urobiť preventívne opatrenia.

Ľudia sa hniezd lastovičiek a belorítok boja hlavne kvôli znečisteniu nehnuteľnosti trusom vtákov či parazitom, ktoré sa v hniezde zdržiavajú. Existuje však niekoľko spôsobov, ako svoj dom pred postavením hniezda ochrániť. Rozšírenou praxou sú napríklad na tenké pásy nastrihané igelitové vrecká pripevnené k vrchnej časti fasády – povievajúce pásiky zvyknú vtáky odplašiť. Voľne predajné sú aj rôzne spreje. Zo štatistík Štátnej ochrany prírody však vyplýva, že v posledných šiestich rokoch prišlo na Slovensku k poklesu o 25 000 párov lastovičiek a 100 000 párov belorítok. Tieto vtáky sú pritom pre nás veľmi užitočné, likvidujú hmyz v okolí a pomáhajú prírode.

Ak sa nechcete lastovičiek či belorítok úplne zbaviť, pomôcť im môžete umelým hniezdom.

Obchody ponúkajú rôzne – malé, veľké, dvoj či trojhniezda, lacné aj drahšie. Zhotovené sú tak, aby nedochádzalo k znečisteniu fasády ani parapetov pod oknami. V takýchto hniezdach sú mláďatá chránené pred predátormi. Inštalujú sa väčšinou na miesta, kde nespôsobujú žiadne problémy. Obyvatelia domu teda môžu byť spokojní – zabránili znečisteniu svojho obydlia a pomohli aj prírode.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password