(FOTO) Zberateľ z Ivanky pri Nitre vás v okamihu prenesie do obdobia pred ’89

Marek Víg na retro týždeň do obchodu chodiť nemusí, retro má u seba doma. Zbieraniu predmetov z obdobia socializmu sa aktívne venuje už 22 rokov.

zdroj: archív TV Nitrička

Výročie Nežnej revolúcie je časom, kedy verejnosť na Slovensku spomína na obdobie spred roka 1989. Pre niektorých sú to spomienky pekné, pre iných už menej. No generácie Slovákov si stále určite pamätá ikonické predmety a ponuku vtedajších obchodov.

Zberateľ z Ivanky pri Nitre Marek Víg má doma svoj „stroj času“, ktorý vás v okamihu prenesie do rokov minulých.

Jeho zberateľskou vášňou sú totiž práve predmety z obdobia socializmu. Má pre ne vyhradené osobnú miestnosť a ako so smiechom hovorí, manželka by mu zbierku najradšej vyhodila.

Zbierka obsahuje napríklad noviny, ktoré vyšli v deň jeho narodenia, starý kočík, vianočné ozdoby, ale aj vrecko s guličkami na hranie, „březové“ šampóny, „toaletní papír z Jihočeských papíren“, funkčnú elektroniku či digitálnu hru z jeho tínedžerských čias. Najprv to boli len veci, ktoré mu zostali, zbieraniu predmetov z čias socializmu sa aktívne začal venovať v roku 2000.

V zbierke má už viac ako 500 predmetov. Väčšinou ide o veci, ktoré sa doma bežne používali.

V poličkách by ste našli staré hry, kozmetiku, tabak, dokonca aj vybavenie do kuchyne so starými termoskami, krájačmi, bombičkami na výrobu sódovky, plechovkami na čaj alebo koreniny a samotné potraviny.

Jedna z najvzácnejších vecí, ktoré domá má, je pôvodný olej na vysmážanie v zelenej fľaši.

„Pre mňa je vzácne to, že ide o originál olej s originál pečaťou,“ hovorí Marek o fľaši z roku 1982, ktorú našiel v špajzi.

Zbierka mu podľa jeho slov pripomína jednoduchosť minulej doby. Jednoduchosťou však nemyslí ľahkosť, keďže život nebol ľahký vtedy a nie je ani teraz. „Podľa mňa bol taký jednoduchší, že sme si viac vážili veci, čo sme mali, ako v dnešnej konzumnej dobe,“ dodáva zberateľ.

Viac zo zbierky môžete vidieť v reportáži Miriam Polákovej.

Televízia Nitrička

Forgot Password