Staroveké sídlisko v lokalite Vráble – Fidvár fungovalo približne v rokoch 2 200 – 1 500 pred naším letopočtom. Archeológovia pri prácach našli viac ako 140 domov a boli pomerne veľké – na dĺžku mali dvanásť a na šírku viac ako šesť metrov. Boli postavené z dreva a slamenej pokrývky a v strede mali pec. V dome žilo 5 až 7 ľudí, z čoho vychádza, že mesto malo odhadom až tisíc obyvateľov.
Odborníci nevedia jednoznačne určiť, prečo práve pri dnešných Vrábľoch existovalo také početné osídlenie.
![](https://www.nitrianskyhlasnik.sk/wp-content/uploads/2021/12/Bez-nazvu-4-edited.jpg)
„Doteraz sme poznali osady, ktoré mali maximálne do tristo obyvateľov. Takýto počet je na našom území niečím úplne novým, prekvapujúcim. V tomto prípade už hovoríme o sídle mestského charakteru,“ povedal Jozef Bátora, špecialista na na výskum obdobia eneolitu a bronzovej doby v strednej a východnej Európe.
Archeológovia a výskumníci sa zhodli na troch možných okolnostiach, ktoré určili túto lokalitu za nesmierne lukratívnu pre osídlenie.
Možno to bolo preto, že lokalita sa nachádzala v ložiskách farebných kovov v stredoslovenských pohoriach, alebo že toto územie sa nachádzalo v hraničnej oblasti, kde zasahovali kultúry z viacerých regiónov Európy. Treťou možnosťou, ktorá mohla zohrať dôležitú úlohu pri vzniku sídliska mestského typu bola skutočnosť, že do rieky Žitava sa tesne nad náleziskom vlieva päť menších vodných tokov.
![](https://www.nitrianskyhlasnik.sk/wp-content/uploads/2021/12/2515441_1200x-1170x582.jpeg)
Rieky spolu s mimoriadne úrodnou pôdou zabezpečovali tamojším obyvateľom vhodné podmienky na pestovanie plodín či chov domácich zvierat.
Lokalita Fidvár sa nazýva i pravekým sídliskom, resp. sídliskovou mohylou. Sídlisková mohyla je viacvrstvové sídlisko, ktoré vzniklo tým, že obyvatelia niekoľko tisícročí sídlili na jednom mieste a terén upravovali či navážali. Tak sa vytvorila vrstva hrubá i niekoľko metrov – konkrétne vo Vrábľoch má vyše 2. Najstaršie vrstvy patria do obdobia eneolitu a najmladšie do staršej doby bronzovej.
![](https://www.nitrianskyhlasnik.sk/wp-content/uploads/2021/12/10-najvyznamnejsich-archeologickych-objavov-roku-2015.jpg)
Celé sídlo malo rozlohu približne pätnásť až dvadsať hektárov, no z nich len pätinu tvorila samotná opevnená časť, zvyšok bolo hospodárske zázemie, v ktorom boli pracovali remeselníci a roľníci.
Mesto obkolesovali tri priekopy a jedna z nich je dobre viditeľná aj v súčasnosti. Za najväčšou z nich bola akási akropola – centrálna časť sídliska.
![](https://www.nitrianskyhlasnik.sk/wp-content/uploads/2021/12/1d843d85-66d8-4f2d-a51e-b2d3656296f0_phpwqrea0.jpg)
„Domy sú usporiadané tak, že sú rozmiestnené radiálne pozdĺž opevnenia a vytvárajú kruh. Medzi nimi sú úzke uličky so šírkou meter až meter a pol. Tento takzvaný anatolský spôsob zástavby má svoje prototypy v oblasti východného Stredomoria, napríklad v Tróji či Mykénach, ale takisto aj v eurázijskej oblasti dnešného Ruska a Kazachstanu, kde sa objavujú sídliská s podobnou štruktúrou osídlenia. Na našom území ale ide o niečo mimoriadne, lebo zástavbu tohto charakteru a takého rozsahu nemáme doteraz zistenú,“ povedal Jozef Bátora.
Tento typ uličkovej zástavby je vo svete považovaný za veľmi vyspelý a poukazuje tým na pevnú organizáciu vtedajšej spoločnosti.