Zaujímavosti z histórie: Šaman z doby bronzovej

Nálezisko pohrebného miesta šamana našli ešte v roku 2017. Stavenisko, na ktorom sa budoval závod automobilky Jaguar Land Rover, priniesol zaujímavý objav, ktorý nám približuje spôsob života v dobe bronzovej.

Medzi zaujímavosti, ktoré archeológovia pri svojom skúmaní objavili, boli napríklad celé nádoby zo staršej doby bronzovej, medená dýka z tohto obdobia, ale tiež rozličné závažia. Kuriozitou však bola kostra, pravdepodobne šamana, avšak tento nález sa vymykal zo zloženia populácie, ktorá v tejto lokalite žila v období doby bronzovej.

Šaman nebol pochovaný v štandardnom hrobe, no jeho telo bolo uložené v jame, ktorá slúžila na uskladnenie potravín. Spôsob pochovávania sa taktiež vymyká bežnému pohrebnému rituálu.

Ide o celkom neštandardný pohreb, nakoľko sa nejedná o hrob, ale o zásobnú jamu, ktorá pôvodne slúžila na uskladnenie potravín a neskôr bola čiastočne zasypaná. Človek bol do tohto hrobu pravdepodobne vhodený,“ uviedla vedecká tajomníčka Archeologického ústavu Slovenskej Slovenskej akadémie vied, Klaudia Daňová.

Ako doplnila, nebožtík bol položený na brucho a na hlave, pri ľavom a pravom uchu mal bronzové ozdoby, ktoré boli spájané drobnými dutými kostičkami. Predpokladá sa, že ide o kosti hydiny, z ktorých bol vytvorený náhrdelník. Mŕtvy ho mal na tvári, no ťažko povedať, či sa mu tam náhrdelník zošuchol, alebo išlo skôr o historickú masku.

Okrem toho mal pochovaný pomerne veľké defekty na tele, ako napríklad výrastky na prstoch. Bol aj rozlične deformovaný, a to i v oblasti chrbtice a na kostrči. „Takíto ľudia mali v tom čase, podľa dostupných zdrojov, akoby nadprirodzenú moc,“ doplnil archeológ, Ivan Chleben.

Šaman je slovo, ktoré bežne používajú antropológovia, keď hovoria o ľuďoch západných kultúr, označovaných skôr ako kúzelník, felčiar, medicinman, čarodejník, vedma, mág, žréc či ránhojič. Bol ním aj človek z tajomného hrobu? 

Zdroj: pinterest.com (americký šaman)

Šamanom mohla byť žena i muž, ktorý dokáže na základe vlastnej vôle vstupovať do zmeneného stavu vedomia, aby sa napojil na obvykle skrytú realitu. Využitie tejto „sily“ mu pomáhalo získať potrebné vedomosti, aby pomohol ľuďom v núdzi. Šaman dokázal vdýchnuť do neplodnej ženy nový život, uzdraviť chorého, dokonca lovcom pomáhal tým, že sa napojil do ich snov a pomáhal im loviť zver.

Nebol však len v pozícii ochrancu a liečiteľa. Šamani pracovali i s čiernou mágiou, prostredníctvom ktorej vedeli človeka prekliať, privodiť mu smrť a povery hovoria, že ak niekto vykopal hrob šamana a niečo si z neho odniesol, prinieslo mu to nešťastie.

Televízia Nitrička

Forgot Password