Zaujímavosti z histórie: Kostol sv. Michala Archanjela

Dražovský kostolík je postavený v románskom štýle a bežne nie je prístupný verejnosti, no i tak priťahuje domácich i turistov. Toto jedinečné miesto dýcha historickou atmosférou.

Kostol sv. Michala v Dražovciach sa nachádza na vápencovom brale, na mieste starého románskeho hradiska, ktoré je čiastočne viditeľné v hornej časti vŕšku. Jednoloďová stavba bola vybudovaná z kameňa a tehál a má obdĺžnikový pôdorys s polkruhovou svätyňou a murovanou ihlanovou vežou. Patrí medzi najstaršie sakrálne stavby na Slovensku. Z najstaršieho kostola sa zachovali základy a časti muriva, nakoľko pôvodný kostol bol zničený a na jeho základoch bol postavený nový kostol, ktorý bol viackrát prestavaný až do dnešnej podoby.

Kostolík prešiel v 12. – 13. storočí pod správu Zoborského kláštora. Súvisí s tým aj prístavba k južnej stene kostola, ktorá mohla slúžiť ako pustovňa.

Prístavba zakryla pôvodné okná a preto boli vyrazené nové, vyššie položené. „Zaujímavosťou je, že dlažba kostolíka bola kedysi asi meter pod úrovňou terénu a do kostola sa vchádzalo po schodoch. Postupnou prestavbou sa však tento rozdiel vyrovnal. Po roku 1200 bola vo vnútri kostola vystavaná aj tzv. zemepánska empora – tribúna v zadnej časti lode. Predpokladá sa preto, že v samotnej remeselníckej obci žili zemepáni,“ píše sa na stránke Nitry.

Zdroj: katolickenoviny.sk

Kostol bol vyobrazený na slovenskej 100 korunovej bankovke, ktorá bola vydaná v roku 1941 a tiež na 50 korunovej bankovke z roku 1993. Dražovský kostolík je celoročne uzavretý pre verejnosť okrem 29. septembra – meniny má Michal a v kostole je svätá omša, ktorá je venovaná archanjelovi Michalovi.

Podľa starej legendy kedysi kostol upratoval kostolník, keď ho zrazu osvietila veľká žiara. Pozrel sa smerom k oltáru a uvidel Pannu Máriu s dieťatkom v ruke.

Takéto zjavenia sa začali objavovať častejšie a raz jeden pastier počul zvláštnu hudbu, ktorá vychádzala z kostola. Keď k nemu prišiel bližšie, pozrel dovnútra a uvidel tam postavu pripomínajúcu Pannu Máriu. Smutne pozerala na ošarpané steny kostolíka s opadanou omietkou. Dedinčania si až po tomto zjavení uvedomili, ako veľmi nechali tento objekt schátrať. Ihneď začali s rekonštrukciou a udržujú ho až do dnešného dňa.

Zdroj: dromerdar.sk

V okolí kostola sa realizovali aj archeologické výskumy, ktoré prebiehali v rokoch 1989 až 1997. Pri prácach bolo objavené pohrebisko. Pochovávalo sa tu od 11. do 17. storočia a odkrytých bolo približne 400 hrobov, niektoré s výbavou – mince, ozdoby či súčasti odevu.

Keďže podložie tvorí skala, hroby boli pomerne plytké a podľa vtedajších zvykov boli telá mŕtvych zakryté kameninou alebo kamennou platňou. Robilo sa tak najmä kvôli divej zveri či poverám.

V Dražovciach natáčal Pavel Dvořák príbeh s názvom Meluzína z cyklu Stopy dávnej minulosti a úžasnú atmosféru miesta využili aj filmári. Pri kostolíku sa natáčali niektoré scény známeho historického filmu F. Vláčila, Markéta Lazarová a taktiež Adam Šangala, Javor a Juliana, film Tacho či Láska na vlásku. Polohu kostolíka využili pre natáčanie svojich videoklipov aj napr. skupina Tublatanka a Gladiátor.

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password