Založil organizovanú telovýchovu v Nitre a pričinil sa o rozvoj dovtedy neznámeho spoločenského fenoménu. S jeho príchodom sa začalo rozvíjať športové a telovýchovné hnutie. Plávanie bolo samozrejmosťou, a tak v roku 1868 vzniklo prvé letné kúpalisko s piesočnatou plážou v Uhorsku. Kúpalisko dostalo meno po svojom zakladateľovi a bolo známe ako “Gisserové” kúpalisko, Slnečný kúpeľ, ale aj Lido na rieke Nitra na Číneši.
Gisserova plaváreň bola veľkou atrakciou a medzi vybavením nechýbali sprchy, požičovňa člnkov či vodná šmykľavka.
Gisser zorganizoval prvé preteky v rýchlostnom a vytrvalostnom plávaní už v roku 1882. „Klasické plávanie malo dve kategórie a to “žaba” a “matrós” (ruky ako kraul a prsiarske nohy). Nový spôsob plávania, ktorý priniesol do Nitry Gisser, bol “amerikánsky kraul” (podobný ako dnešný kraul), ktorý neskôr úplne nahradil matrósa,“ píše sa na stránke aquaticsnitra.sk.
Profesor telocviku na Piaristickom gymnáziu, Július Gisser, vychoval stovky plavcov, ktorí si aj mnoho rokov po jeho odchode (1929) pripomínajú jeho životné mottá.
„Šťastný bude tvoj život, keď navštíviš kúpele-plaváreň.“ Nič nie je krajšie a povznášajúcejšie, ako plávať proti prúdu,“ aj tieto výroky pochádzajú od Júliusa Gissera.
V roku 1887 mu však pribudla konkurencia. Krčmár Arnold Eduard otvoril kúpeľ na Sihoti a bolo tu samostatné mužské a ženské oddelenie. 24 pánskych a 16 dámskych šatní a dvaja plavčíci. Na rieke bolo v minulosti viacero miest, kde bolo povolené kúpanie. Muselo to však byť „v slušnom kúpacom úbore“. a tieto miesta boli vyhradené modrými zastávkami.
Kúpalisko pod hradom v parku otvorili v roku 1932.
Kúpací úbor v minulosti zahaľoval ženy od krku až pod kolená a na vhodnosť dobových plaviek pre ženy dozerali žandári.