Zaujímavosti z histórie: Bývalý horel Tatra

Hotel mal počas svojej existencie mnoho názvov. Braun, Lakner, Hungária, Slávia, Tatra, Dituria a mnoho iných. Aký je príbeh tejto majestátnej historickej budovy?

Budova bola postavená v roku 1887 a skôr narodení obyvatelia Nitry ju poznajú pod názvom Slávia. „Tí, ktorí si pamätajú jeho najstarší názov Lakner, už pravdepodobne nežijú,“ informuje mesto Nitra na svojej stránke.

V Nitre na konci 19. storočia bolo postavených niekoľko vychýrených zájazdových hostincov. Mnohé sa časom premenili na modernejšie kaviarne či hotely.

Zdroj: Klub priateľov starej Nitry (fb)

Známy furmanský hostinec Koruna si v roku 1882 prenajal ambiciózny podnikateľ František Lakner a zmodernizoval ho. Nachádzal sa pred Župným domom a onedlho v jeho susedstve postavil i hotel Hungária. Obidva objekty prepojil telefónom, ktorý bol v Nitre v tom čase absolútnou novinkou.

V roku 1885 kúpil Lakner zanedbaný mestský hostinec Zlatá hus aj so susedným pozemkom.

Hostinec dal zbúrať, aby získal miesto na nový hotel, ktorý niesol jeho meno. Laknerova manželka po Laknerovej smrti hotel nechala zrekonštruovať a budovu vklinenú medzi Farskú a vtedajšiu Dlhú ulicu rozšírila o kaviareň s terasou. „Ako zrekonštruovaný Grand Hotel Sole je dnes okrasou južného ukončenia nitrianskej pešej zóny,“ dodáva nitra.eu.

Zdroj: Klub priateľov starej Nitry (fb)

Na prelome tisícročí prešla budova rozsiahlou rekonštrukciou a po 10 rokoch bola opätovne otvorená v roku 2011 ako Best Western Hotel Dituria.

Predposledným prevádzkovateľom bola reštauračná sieť Hoffer, ktorú v týchto dňoch nahrádza úplne nová značka Grand Hotel Sole. „Krásny Grand Hotel Sole je štvorhviezdičkový hotel priamo v centre Nitry. Svojou polohou, bohatou 130-ročnou históriou a architektúrou patrí k najznámejším hotelom v širokom okolí i významným historickým pamiatkam mesta,“ uvádza stránka Grand hotel Sole.

Televízia Nitrička

Forgot Password