Zo zrútenej vily, ktorá patrila k pamätihodnostiam Nitry, zostala ruina so sutinami. Tie by mali odstrániť

Po zrútení časti vily nasledovalo búranie. K tomu však podľa pamiatkarov v danom rozsahu prísť nemalo.

foto: TV Nitrička

K zrúteniu časti domu, ktorý bol v Nitre známy ako Mojtova vila, respektíve vila Verőovcov, došlo v máji minulého roku. V čase zrútenia sa v budove nachádzali osoby bez dokladov, ktoré tu pravdepodobne prespávali. K zraneniam neprišlo. Dôvod zrútenia nie je do dnes presne známy. V minulosti bola plánovaná dostavba vily, tá sa však nerealizovala.

Zo zrútenej vily, ktorá patrila k pamätihodnostiam v pamiatkovej zóne Nitry, zostala ruina.

Stavebný úrad vtedy rozhodol, že odstrániť sa môže iba časť vily a konštrukcie pre bezpečnosť osôb v okolí. „Realita bola taká, že sa tam začalo búrať vo väčšom rozsahu, ako bolo povolené rozhodnutím, takže sme vyzvali stavebný úrad, aby práce zastavil,“ tvrdí Rudolf Viršík, štátny radca Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

Vlastníkom domu je spoločnosť Europalt Nitra. Jej konateľ sa pred rokom pre Televíziu Nitrička vyjadril, že búral iba tie časti budovy, ktoré boli podľa statického posudku životu nebezpečné.

Stavebný úrad v súčasnosti koná. Nariadené majú byť nevyhnutné úpravy.

„Úpravy majú viesť k odstráneniu sutín, ktoré tam momentálne sú. Ale iba tej časti, ktorá je zrútená,“ uviedol hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. Použiť by sa však pritom nemali mechanizmy a postupy, ktoré by mohli poškodiť ešte existujúce časti vily.

Pamiatkový úrad po odstránení sutín očakáva, že stojace časti budovy zostanú zachované. Zachovaná má byť aj časť oplotenia.

Mestá a obce majú od tohto roka možnosť zaviesť vyššie dane za chátrajúce budovy a Nitra tak urobila. „Od polovice júla platí dodatok k VZN, ktorý nám umožňuje vyrubiť 10-násobne vyššiu daň za schátrané stavby,“ hovorí Tomáš Holúbek.

Tento krok má viesť k motivácii majiteľov, aby starali o staršie budovy vo svojom vlastníctve a hľadali financie na obnovu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password