Výstrahy, rokovania aj svetový deň manželstva. Čím sme žili tento týždeň?

V nedeľu si pripomíname svetový deň manželstva. Aký bol prvý februárový týždeň? Silno fúkalo a zasadalo aj Mestské zastupiteľstvo.

Do nového týždňa sme vhupli zhurta. Meteorológovia vydali na pondelok výstrahu prvého stupňa pred vetrom. Situácia sa stupňovala a výstraha zvyšovala, až bola radnica nútená zatvoriť park aj mestský cintorín. Našťastie, nikomu sa nič vážne nestalo, a tak si môžeme v závere týždňa spomenúť na všetky šťastné manželstvá, ktoré dokázali podobných orkánov ustáť už mnoho. Poznáte návod na šťastné manželstvo?

Návod na to, ako byť dobrými ľuďmi a pomáhať ostatným, zas môžu zostaviť nitrianski dobrovoľníci. Za svoju činnosť boli ocenení v nitrianskej Synagóge. Nitru navštívil aj prezident Maltézskej pomoci. Úspešnú spoluprácu s mestom nemožno popierať, no padli aj návrhy na zlepšenie.

Pohyb je dôležitou súčasťou života, nemal by však bolieť. Čo robiť v prípade, ak nie ste práve športový typ človeka? Začať treba pomaly a postupne, napríklad objavovaním svojho okolia na bicykli. V teplejších mesiacoch môžete využívať aj mestské bicykle. Mesto Nitra pre túto službu hľadá nového dodávateľa. Bikesharing je praktickou alternatívou verejnej dopravy a mal by vyhovovať obyvateľom všetkých mestských častí, aj tých kopcovitých.

Mestské časti majú okrem iného aj svoje individuálne problémy. Premnožené holuby trápia centrum, Klokočinu aj Chrenovú. Čo myslíte? Inšpirovala sa radnica pri riešení tohto problému Rímom?

Zahraničie ako pozitívny príklad uvádzali obyvatelia mestskej časti Šúdol. Niekdajšia záhradkárska oblasť sa rokmi zmenila na vilovú štvrť. Kvalita bývania tam však stále nedosahuje požadovanú úroveň. Ako sa k problémom na Šúdolskej ulici a v priľahlom okolí stavia mesto a či sa hlavnému architektovi darí zložitú situáciu riešiť, sa dočítate v článku nižšie.

Naopak, kvalitné územné plánovanie v oblasti individuálnej bytovej výstavby sa očakáva na Chrenovej. Obyvatelia novovznikajúcej obytnej zóny by tak nemali riešiť problémy s dopravou ani verejným osvetlením. Autorom projektu je Milan Csanda. Územný plán a jednotlivé etapy urbanizácie si môžete pozrieť tu.

Výstavba bytových domov sa chystá na Parkovom nábreží. O tom, či je táto architektúra dostatočne kvalitná, pochybuje aj hlavný architekt mesta. Územné rozhodnutie je však právoplatné, zmeny zo strany radnice nie sú možné. Čo si o petícii proti výstavbe i o odvolaní proti stavebnému povoleniu myslí samotný investor, si môžete prečítať v našom článku.

Pri územnom plánovaní ešte chvíľku zostaneme. Križovatka na Šindolke sa stáva témou číslo jedna a jej problém spočíva práve v nesúlade s územným plánom mesta. To považuje okolité pozemky za rozvojovú oblasť na najbližších 50 rokov, plánuje tam dokonca vybudovanie novej mestskej časti Párovské lúky. Návrhov na riešenie tejto ošemetnej situácie je hneď niekoľko. O ďalšom postupe rokovalo Mestské zastupiteľstvo, svoje stanovisko poskytol aj hlavný architekt Viktor Šabík.

Pripomína vám občas Nitra neslávne známe Kocúrkovo? Podobnosť je, samozrejme, čisto náhodná. Napriek tomu, že poslanci majú pridelené neobmedzené čipové karty na MHD, koncom minulého roka si schválili parkovanie zadarmo. Vo štvrtok zas rokovali o jeho zrušení. Chcete vedieť, ako to dopadlo? Určite si prečítajte článok Moniky Hozákovej.

Milovníci kultúry by sa mali pripraviť na veľké zmeny. O svoje priestory dočasne príde Staré divadlo Karola Spišáka a, vyzerá to tak, že aj Ponitrianske múzeum. Kam sa po dlhých rokoch presťahujú?

Nestresovať sa a žiť v prítomnom okamihu je pre psychické zdravie človeka ako vitamín C. Nemajte preto z nového týždňa strach. Ani aktuálne rozšírené chrípkové prázdniny neznamenajú koniec sveta. Vedeli ste, že ošetrovné môžete poberať aj na zdravé dieťa? Vychutnajte si chvíle s rodinou a priateľmi. Spoločné čítanie nitrianskych povestí môže byť celkom pekná rodinná tradícia. Čo poviete?

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password