Nitrianske povesti: Obor Zobor

Ikonický vrch nad Nitrou skrýva nejednu poveru. Pozrieme sa na tie, ktoré sprevádzajú okolnosti jeho pomenovania.

Prvá domnienka sa spája s dnes už prevažne v zajatí žijúcim zvieraťom zubrom lesným, ktorý je vzdialený príbuzný bizóna amerického. Ten sa vyskytoval vo voľnej prírode a združoval sa do veľkých stád aj okolo vrchu Zobor. Niet divu, že miestni obyvatelia sa rozhodli (vraj) pomenovať svoj vrch práve po tomto majestátnom a rešpekt budiacom tvorovi z rodiny párnokopytníkov, ide totiž o najväčšieho európskeho, suchozemského cicavca.

Zubor

„Niektorí ľudia tvrdia, že silueta vrchu pripomína z diaľky chrbát tohto zvieraťa,“ informuje Geocaching.

Druhá domnienka odkazuje na zbor benediktínskych mníchov sídliacich v kláštore sv. Hypolita. Ide o najstarší kláštor na území Slovenska, bohužiaľ dodnes sa z neho nezachovalo veľa, len ruiny, ktoré prednedávnom prešli rekonštrukciou.

„S kláštorom sa spájajú aj najstaršie zachované písomné dokumenty slovenskej histórie, uložené v archíve Nitrianskeho biskupstva, tzv. Zoborské listiny,“ prezrádzajú historické zdroje mesta Nitry.

Tretia najrozšírenejšia domnienka odkazuje na legendu o vojvodovi Zuburovi. „Príbeh pochádza z obdobia, keď si arpádovské vojská razili cestu všetkými slovenskými krajmi a podmaňovali si ich mestá. Ani Nitra nemala byť výnimkou,“ uvádza stránka Geocaching.  Vojsko viedli Sorád a Kadoča, maďarskí šľachtici. Mysleli si, že územie pod vrchom bude v ich područí behom pár dní, natrafili však na vojvodu Zubura – skvelého vodcu, taktika a bojovníka. Ten udržiaval nepriateľa v dostatočnej vzdialenosti, no ani on a odvaha jeho mužov nestačila proti hromadnej presile armády.

Pri poslednej bitke sám Zubur zaútočil na Kadoču, nepriatelia ho však zajali s najvernejšou družinou po boku. Na posvätnom vrchu im postavili šibenicu, čo sa nepáčilo nielen miestnym ale aj mnohým vojakom nepriateľskej armády. Ľudia sa báli hnevu starých bohov, ktorým bolo miesto zasvätené.

Zobor

„Starejší tvrdili, že na popravy je určený Šibeničný vrch, nie posvätný vrch. Maďarskí šľachtici si však nedali povedať a spolu s vojvodom sa rozhodli popraviť aj jeho zostatkový ľud,“ odkazuje Geocaching. Keď hrdina vydýchol naposledy, nad vrchom sa zjavila obrovská čierňava, zadul divoký víchor a na príkaz dnes už zabudnutých bohov udrel do katov blesk.

„Jedni to pokladali za Boží trest, iní za Perúnov hnev, na počesť ktorého vtedy na vrchu stála socha. Podľa Anonymovej kroniky o bitke Arpádových vojvodcov to bol práve Zubur (Zobor), podľa ktorého je posvätný vrch nazvaný,“ uvádza Geocaching.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password