Šúdol a jeho problémy: žiadne chodníky, úzke cesty, chýbajúce osvetlenie

Niekdajšia záhradkárska oblasť sa rokmi zmenila na vilovú štvrť. Kvalita bývania však nedosahuje očakávanú úroveň.

Obyvatelia Šúdolskej ulice a priľahlého okolia majú už roky hlavu v smútku. Chýba im kvalitné verejné osvetlenie, chodníky aj cesta. V lokalite existuje ulica, na ktorej už desaťročie stoja neskolaudované domy. Napraviť situáciu je takmer nemožné.

Ukážkový príklad nezvládnutého územného plánovania. Aj tak sa dá opísať komplikovaná situácia nitrianskej časti Šúdol.

„Nie sú tam chodníky ani normálne cesty – niekde je štrk, niekde asfalt. Večer tadiaľ radšej nejazdím, aby som niekoho nezrazila. Z týchto častí sa pešo do mesta nedostanete. Ovocinárska ulica nie je osvetlená,“ vymenúvala problémy obyvateľka Nitry.

O spomínaných problémoch vie aj primátor Nitry Marek Hattas. Podľa neho má mesto chuť a snahu túto situáciu riešiť. Šúdolská je úzka a nie je ani majetkovo vysporiadaná. Podľa noriem z nej môže byť len jednosmerná ulica. Mesto predmetné pozemky na Šúdolskej dnes tak ľahko nevykúpi. Ľudia si veľmi ťažko odkrajujú zo záhrad, stačí, že jeden povie nie. Cesta tam nikdy širšia nebude.

Vyzerá to tak, že kvalita života na Šúdolí bude poznačená už natrvalo. „Pokiaľ nebudeme mať vyriešenú Jarabinovú, nepohneme sa ani na Šúdolskej,“ prezradil Hattas na poslednej diskusii s obyvateľmi mesta. „Jarabinovú riešime. Stretli sme sa s majiteľom, ktorý vlastní časť ulice. Je ochotný parcelu predať. Aktuálne diskutujeme o podmienkach,“ doplnil primátor.

To, že mesto sa problematikou Šúdola zaoberá, potvrdil aj hlavný architekt Nitry Viktor Šabík. „Toto územie bolo v minulosti riešené bez koncepcie. Respektíve s koncepciou, avšak nedôsledne, bez vízie vybudovať mestskú štvrť, ktorá by mala verejný priestor,“ priblížil Šabík.

A tak vznikla štvrť, ktorá nemá chodníky, verejný priestor, žiadne centrum ani občiansku vybavenosť či polyfunkciu.

„Existuje plán zóny, ktorý hovorí o tom, ako by to tam malo celé vyzerať, nikto sa ho však nedržal. Nebol dokonca ani prijatý zastupiteľstvom, čiže nie je právoplatný a stavebný úrad sa ho nemusí držať,“ spresnil Šabík. Ide podľa neho o typický produkt deväťdesiatych rokov – učebnicový príklad toho, ako sa mestá rozvíjať nemajú.

Zložitú situáciu dokresľuje aj príbeh ulice, ktorá nemá do dnešného dňa skolaudované nehnuteľnosti. Jej obyvatelia v minulosti kúpili pozemky na nedokončenej a neskolaudovanej ceste. Developer prisľúbil, že cestu dokončí – do dnešného dňa sa tak nestalo. Problém je v tom, že daná firma stále existuje a má vydané územné rozhodnutie platné do konca života. Po jej konateľovi sa zľahla zem, firma je prepísaná na bieleho koňa. Ľudia s cestou nevedia nič spraviť. „Pokúšali sa bieleho koňa nájsť, aby firmu prepísal a územné rozhodnutie bolo zrušené. Mesto by potom mohlo okolnosti nejakým spôsobom doriešiť. Bezvýsledne,“ opisoval patovú situáciu primátor. Majitelia tak roky nedokážu svoje nehnuteľnosti skolaudovať, ich majetok je znehodnotený.

Výsledok? Všetci sú nespokojní. „Je to pre nás všetkých skúsenosť, z ktorej sa musíme do budúcnosti poučiť. Územný plán slúži na to, aby priniesol občanom kvalitné, ľuďmi vytvorené životné prostredie – mesto,“ uzavrel hlavný architekt.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password