Vysokoškoláci nezaháľajú: Propagujú dobré skutky a sami pomáhajú

Podľa organizátorov ide o spojenie príjemného s užitočným.

Foto: vľavo archív J. Tuzíka (ukf.sk), vpravo Instagram projektu KaMaKaRat

Dobré skutky, psychická pomoc a propagovanie dobročinnej práce zamestnalo a zamestnáva dnes študentov. Svoje plánované projekty museli niektorí pre koronavírus presunúť na sociálne siete. Študenti andragogiky na Univerzite Konštantína Filozofa, naopak, pracujú aj s klasickými listami.

Presnejšie ide o listy seniorom, teda prvú spoločnú aktivitu študentov združených v novom OZ Odysea.

Aj stredoškoláci a vysokoškoláci z iných škôl vyzývajú ľudí k tomu, aby napísali pár pekných slov pre staršiu generáciu. Študenti ich potom vytlačia a doručia do zariadení pre seniorov. „Denne dostávame listy, adresované seniorom žijúcim v zariadeniach, ktorí sú v čase pandemickej situácie úplne izolovaní od vonkajšieho sveta,” hovorí študent Justin Turzík. Vďaka ich iniciatíve videlo listy už viac ako 8000 ľudí. Pozitívne je tiež, že okrem psychickej podpory adresátov listov je projekt zároveň príležitosť pre prax študentov pomáhajúcich profesií.

Foto: fb Odysea

„Píšu nám študenti, učitelia, lekári aj široká verejnosť. Vždy, keď čítame nové pozitívne odkazy ľudskosti, uvedomujeme si, že to čo robíme, má zmysel,” dodal Justin.

Sociálne siete patria k marketingu a masmediálnej komunikácii, nie je preto prekvapivé, že svoje projekty tu predstavujú študenti marketingu UKF. „Projekt Študent študentovi a projekt KaMaKaRat. Oba vznikli na jednom predmete, oba pomáhajú, oba sú realizované na sociálnej sieti Instagram. Každý je však jedinečný,“ vraví Tímea Kamenická z kancelárie rektora.

KaMaKaRat sa mal pôvodne organizovať ako event, no študentky ho presunuli do online priestoru. Ide o súťaž, ktorej cieľom bolo zapojiť čo najviac ľudí do dobročinných aktivít.

Foto: Instagram projektu KaMaKaRat

Na Instagrame ste tak mohli do príbehov pridať fotografiu s vašou formou dobrovoľníckej pomoci a hashtagom #kamakarat.

Zapojením sa do súťaže ste boli zaradení aj do žrebovania o vecné ceny. „Náš tím prišiel s nápadom, aby sme spojili niečo príjemné s užitočným. Tak vznikol projekt KaMaKaRat o dobročinnosti, do ktorého sa zapojili nielen naši súťažiaci, známe osobnosti, ale aj my samotné. Chceli sme prispieť aspoň troškou k dobru a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú, aj vzhľadom na súčasnú neľahkú situáciu,“vyjadrila sa vedúca projektu Adriana Vrabcová.

Aj ďalší projekt Študent študentovi sa mal konať ako podujatie, no realizovaný je na Instagrame. Jeho cieľom je vzbudiť záujem a priblížiť štúdium na UKF a život v Nitre z pohľadu študentov.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password