Veľkonočné sviatky III

Každá krajina má na tieto sviatky svoje zvyky. Poznáte niektoré z nich?

Povestné „Iný kraj, iný mrav“ platí aj v prípade prežívania či oslavovania sviatkov. Mnohé krajiny si Veľkú noc nespájajú so zmŕtvychvstaním Ježiša Krista či so židovskými sviatkami Pesach. Tak napríklad za veľkou mlákou sa sviatky jari oslavujú skôr nenáboženským spôsobom. V USA organizuje mnoho amerických rodín veľkonočné veselie, kedy sa zdobia veľkonočné vajíčka. Tie sa v sobotu večer ukryjú v záhrade alebo v parku, kde si počkajú do nedele rána. Vtedy sa ich deti rozhodnú hľadať. Podľa rozprávok boli vajíčka počas noci prinesené Veľkonočným zajačikom. Dôvod, prečo to zajačik robí, sa až tak veľmi nevysvetľuje, ide v prvom rade o zábavu. Rovnaký zvyk si vybudovali aj protinožci Austrálčania (samozrejme, nerátame pôvodných obyvateľov tohto kontinentu).

V skutku zvláštny zvyk si vypestovali obyvatelia, ktorí žijú o niečo bližšie k nám. Tí počas týchto dní riešia vraždy. Ide o Nórov, ktorí si okrem lyžovania a maľovania vajíčok užijú aj riešenie trestného činu. Všetko sa, samozrejme, organizuje za účelom zábavy, žiadne reálne vraždy sa pre tento sviatok neorganizujú. Ak si to neviete celkom jasne predstaviť uvádzame príklady: veľké televízne stanice vysielajú počas osláv Veľkej noci kriminálne a detektívne príbehy (ako je E. Poirot od Agathy Christie), noviny zas publikujú články, z ktorých môžu čitatelia skúsiť zistiť, kto je vrahom. Podľa dostupných informácií sa detektívne rébusy s tematikou vrážd vytláčajú aj na krabice od mlieka.

Pixabay

Iné zvyky majú zaužívané aj Dáni. Tí si posielajú tzv. „doberavé listy“, ktoré píšu prevažne deti. Listy sú anonymné, častokrát obsahujú uštipačné básničky a kvet snežienky – prvý jarný kvietok. Ľahko zlomyseľné slová zrejme zmierni špeciálny mok, ktorý je omnoho silnejší než bežné pivá a počas týchto sviatkov ho varia všetky veľké Dánske pivovari.

Pixabay

Švédi si namiesto doberania píšu zamilované listy, ktoré pripomínajú valentínky. Sú ozdobené obrázkami čarodejníc, pred ktorými bolo potrebné uchrániť deti. Práve tie si bosorky počas dnešných dní odnášali na sabat, po ich únose ich už nikdy viac nevideli. Preto sú brezové metly vyzdobené na konci vetvičiek farebnými pierkami neodmysliteľnou súčasťou veľkonočnej výzdoby.

Štokholm

Aký zvyk vás zaujal naviac?

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password