V známej Vazulovej veži na hrade majú novinku

Obohatí prehliadkovú a návštevnú ponuku Nitrianskeho hradu.

Foto: Biskupstvo Nitra

Po včerajšej turíčnej slávnostnej svätej omši v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma sa mohli návštevníci na hrade aj občerstviť. Po prvýkrát v tejto sezóne bolo v známej Vazulovej veži otvorené občerstvenie „Vazulka“. V historickej až legendárne známej hradnej veži pripravujú kaviareň, ktorú môžu navštevovať účastníci bohoslužieb po ich skončení, ale aj bežní turisti počas letnej sezóny.

„Veža bola podľa legendy miestom, kde bol väznený bratranec prvého uhorského kráľa Štefana, Vazul. Vylúpnuté oči, olovo naliate do uší a štyri chladné steny neveľkej hradnej bašty mu boli trestom za to, že ako Štefanov blízky príbuzný mohol po smrti jeho syna ohroziť nástupníctvo jeho synovca, Petra Orseola,“ uvádza v krátkosti dávny príbeh Nitrianska diecéza.

O histórii Vazulovej veže ste sa mohli viac dočítať v našej pravidelnej rubrike Nitrianske povesti.

Veža mala pôvodne dve podlažia, vstup bol možný z nádvoria a z hradnej ochodze. „V spodnej časti veže sa nachádzala strieľňa pre kanón a na hornom podlaží boli smerom na východ umiestnené dve okná a jedno na sever. Pod vežou sa nachádza hladomorňa,“ opisuje Biskupstvo Nitra. „Vazulka“ sa nachádza na malom východnom nádvorí pri studni a pre turistov, účastníkov omší aj domácich ponúkne okrem dejín a výhľadu aj iné lákadlá.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password