Predstavili knihu receptov nitrianskych starých mám. Ochutnávka tradičných receptov nemohla chýbať

Kniha manželov Anzelmy a Milana Hlôškových neponúka len tradičné recepty, ale nájde sa v nej aj kus histórie a dobové fotografie Nitry.

Oškvarkové ríteše a smatankový koláč sú len časť toho, čo nám staré mamy z niekdajšej kuchyne nitrianskeho regiónu zanechali. Smatankový koláč s plnkou z uvarených roztlačených zemiakov, kyslej smotany, oleja, kôpru či mletej rasce podľa pani Hlôškovej môžeme považovať za „slovenskú pizzu“, ktorá tú klasickú spoľahlivo nahradí.

„Na dedine ani v meste sa nič nevyhadzovalo,“ hovorí o šetrnosti gazdiniek v minulosti autorka Receptov nitrianskych starých mám. To, čo sa nezjedlo pri stole, skonzumovali chované zvieratá od prasiat až po hydinu.

„Vznikla jedna knižočka, ktorá približuje po kulinárskej stránke tento okolitý región,“ vysvetľuje pani Hlôšková. Pri práci na knihe si podľa jej slov dala záležať na tom, aby mala určitý systém zameraný na dobu, ktorá bola, ale veľa nám prináša aj teraz. „Dodnes sa podľa týchto receptov varí a nevieme, že majú nejakú históriu, a že už naše staré mamy ich používali. Myslíme si, že sú nové, ale naozaj majú v histórii nejaké pozadie“ vraví Ingrid Meňky, riaditeľka Krajskej knižnice Karola Kmeťka, kde sa konalo uvedenie spomínanej knihy.

Ponúka približne 270 receptov, pri niektorých z nich si pritom vystačíte len s tromi surovinami.

Viac si pozrite v reportáži Márie Geierovej.

foto: TV Nitrička

Televízia Nitrička

Forgot Password