Týždeň v kocke: Prišiel, aj keď ho nikto nevolal

Snáď najťažší týždeň v modernej histórii Slovenskej republiky. Ale bude lepšie. Musí byť, veď sme rozumný národ. Však?

Prehľad 11. týždňa 2020 sa nepíše ľahko. Témou no. 1 sa stal koronavírus. Prišiel na naše územie bez pozvánky a vyzerá to tak, že sa zdrží. Úrady, inštitúcie, firmy aj jednotlivci prijímajú preventívne opatrenia pred šírením nákazy, medzi nimi aj mesto Nitra. Tie sa časom sprísňujú a slučka sa uťahuje. Je to však nevyhnutné pre dobro nás všetkých.

Koronavírus je oficiálne celosvetovou pandémiou, na Slovensku začala platiť mimoriadna situácia – nefunguje žiadna medzinárodná doprava, na hraniciach sú kontroly, školy sú zatvorené, pre príchodzích zo zahraničia platí povinná 14-dňová karanténa. Úrad práce funguje v krízovom režime, Sociálna poisťovňa zas minimalizuje kontakt verejnosti, PN aj OČR vybavíte z domu. Pre vírus sa nachádzajú v úzkych aj mnohé firmy. Niektorí zamestnanci pracujú z domu, iní majú voľno. Zamestnávateľ vám môže nariadiť dovolenku, ale nie čerpanie nadrobených hodín. Poznáte svoje práva?

V týchto chvíľach je dôležité byť doma a dodržiavať primeranú hygienu. V Nitre sa začiatkom týždňa odohral veľmi nepríjemný incident. Rodičia priniesli na pohotovosť dieťa, pričom – podľa ošetrujúceho lekára – zatajili svoju cestovateľskú anamnézu aj fakt, že jeden z nich bol pre podozrenie na koronavírus hospitalizovaný na infekčnej klinike. Dieťaťu vykonali testy, našťastie, nebezpečný vírus sa u neho nepotvrdil. Fakultná nemocnica v Nitre vníma epidemiologickú situáciu vyvolanú koronavírusom veľmi vážne. Prijala opatrenia zakazujúce návštevy, od utorka nevykonávajú ani sonografické vyšetrenie bedrových kĺbov. Pre prípad zhoršenia situácie v regióne sú od budúceho týždňa stopnuté vybrané hospitalizácie a plánované operácie.

Cesta z tejto zložitej situácie je, ako nám ukazuje Peking, len jedna, a to striktné dodržiavanie preventívnych opatrení a odporúčaní. Na koronavírus nás môžu otestovať už aj doma, nie je preto dôvod niekam chodiť. V prípade nedodržania karantény hrozí pokuta 1 659 eur. Polícia zároveň vyzýva obyvateľov, aby osoby, ktoré porušia štátom nariadenú izoláciu, nahlasovali. Podľa trestného zákona hrozí tomu, kto úmyselne alebo neúmyselne rozširuje nákazlivú chorobu, trest odňatia slobody na 1 – 5 rokov.

Keď budeme zodpovední, situácia sa upokojí a vírus bude len zlou spomienkou. Nič nám neutečie, aj ekonomika sa z toho dostane. Teraz je najdôležitejšie zdravie, to máme len jedno a musíme si ho chrániť. Nejde už o jednotlivcov, ale o celú spoločnosť. Buďme preto rozumní a chráňme seba aj svoje rodiny. Od toho, ako sa správame dnes, záleží, ako bude pandémia u nás vyzerať o dva týždne. Nedopusťme taliansky scenár.

Skúsme sa na chvíľu odpútať od pandémie a pozrime sa na udalosti v meste. Bolo ich dosť, aj keď väčšinu aktuálna situácia utlačila do úzadia.

Povrch ciest pri niektorých zastávkach je nevyhovujúci, mesto sa ho rozhodlo opraviť. Rekonštrukčné práce by mali prebiehať postupne, zmeny môžu očakávať aj cestujúci. Kvôli rekonštrukcii bude nejaký čas uzavretý aj úsek cesty I/64. Pre autá, autobusy a dodávateľov budú k dispozícií obchádzkové trasy. Uzávierka potrvá od 15. marca približne do konca augusta 2020.

To nie je všetko. Snahu skrášliť svoje okolie môžeme vidieť aj na Klokočine. Priestor pred Sandokanom si vyžaduje značnú renováciu, na opravu však čaká už desiatky rokov. Cieľom revitalizácie by podľa slov poslancov malo byť vytvorenie nového a funkčného trhu. Financie na tento projekt zatiaľ mestská kasa nemá, rekonštrukcia sa preto odkladá na dobu neurčitú.

Podobne je na tom aj krytá plaváreň pod Borinou. Jej návrh bol predstavený už minulý rok, mesto však stále rieši nezrovnalosti s pozemkami. Vypracovaná štúdia tak musela byť zrušená.

Na Klokočine sa predsa len niečo zrealizuje, a to oprava teplovodu, ktorej padnú za obeť tri desiatky stromov. Zeleň by mala byť asanovaná do konca marca, radnica sľubuje vypílené dreviny nahradiť novými.

Projekt v štádiu schvaľovania sa nachádza aj pri Chrenovskom moste. Skromná zeleň v jeho okolí by sa mala preriediť. Dôvodom je plán vybudovať letnú záhradu s posedením, podľa nášho zdroja zrkadlový odraz neďalekej, už existujúcej prevádzky. Za projektom stojí manželka nitrianskeho poslanca Dávida Moravčíka, ktorý je známy z kauzy prestavby objektu bývalej odovzdávacej stanice tepla na Párovciach.

Kapacita nitrianskych mestských cintorínov je nedostačujúca. Radnica preto už pred rokmi začala s realizáciou nového cintorína na okraji Chrenovej. O hrobové miesta na novom cintoríne je záujem už teraz. Pochovávať tam však bude možné  až v máji 2020.

Nevyužité priestory Základnej školy Na Hôrke dostali nový dych, obývať ich budú škôlkári. Nová škôlka ponúkne dve triedy pre 45 detí. V exteriéri by mali ešte prebehnúť nejaké úpravy – pribudnú nové chodníky, dopravné ihrisko a zeleň.

Svet je zvláštne miesto, kde sa ohrozujú ľudia navzájom. Všimli ste si začiatkom týždňa policajné hliadky zbesilo križujúce Nitru? Hľadali maskovaného zlodeja, ktorý so zbraňou v ruke prepadol záložňu na Coboriho ulici. Ako sa neskôr ukázalo, nebol to jeho jediný záťah. Trojnásobný zlodej už sedí v policajnej cele a v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.

Opatrnosť sa vypláca v každom čase. Presvedčila sa o tom 79-ročná dôchodkyňa, ktorú falošný plynár obral o desiatky eur. Existuje predpoklad, že táto osoba bude v páchaní trestnej činnosti pokračovať, preto v obozretnosti určite nepoľavujte.

Vážna dopravná nehoda pri obci Kolíňany si vyžiadala život len 18-ročného maturanta. Chlapec prechádzal na bicykli po málo frekventovanej ceste v blízkosti miestnej vodnej nádrže. Žiaľ, v tom istom čase tadiaľ na aute prechádzal aj iný mladý muž. Ten zrážke nedokázal zabrániť. Policajti opakovane apelujú na dodržiavanie bezpečnostných zásad všetkých účastníkov cestnej premávky.

Vidieť ženu ako vodičku autobusu už nie je žiadna rarita. Len v Nitre a okolí ich jazdí deväť a hoci nejde o typicky ženské povolanie, stúpajúci záujem zo strany nežného pohlavia je evidentný. Mali by ste odvahu posadiť sa za volant autobusu?

Vzdelávací systém na Slovensku je často kritizovaný, aj preto vznikla iniciatíva snažiaca sa podporiť rozmach kvalitného školstva. Príkladom nám podľa nej môže byť Island. Ak vás zaujíma, ako to na islandských školách funguje a čo si o našom vzdelávaní myslia slovenskí pedagógovia, prečítajte si článok nižšie.

Na záver pripomíname, že Západoslovenská distribučná pre prebiehajúci výnimočný stav až do odvolania ruší plánované odstávky elektriny. Zabezpečovať budú len opravy porúch a výpadkov. Ak teda vo vašej domácnosti nepôjde elektrina, s určitosťou pôjde o poruchu, nie o plánovanú odstávku.

Máme za sebou ťažký týždeň, ani zďaleka však nie sme na konci. Buďme preto rozumní a do nových dní vykročme zodpovedne. Všetkým želáme pevné nervy a odolný imunitný systém. Pamätajte, nosiť RÚŠKO NIE JE HANBA!

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password