Tunel hrôzy klietkového chovu zavíta do Nitrianskeho kraja

Organizácia Humánny pokrok vyrazila s tunelom hrôzy na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok.

Organizácia na ochranu zvierat Humánny pokrok vyrazila na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok. Jeho najbližšou zastávkou je Nitriansky kraj. Ochranári predstavia v centre mesta tunel hrôzy, ktorý zobrazí krutosť klietkového chovu sliepok. Úzkym tunelom si budú môcť návštevníci osobne prejsť, aby zažili, akým chov v klietke dokáže byť. Symbolom kampane sa stala plyšová sliepka.

V Nitre môže infostánkové turné navštíviť verejnosť v dňoch 27. a 28. augusta v čase od 12:00 do 19:00. hodiny.

Infostánkové turné vizuálne a zhmotnene priblíži ľuďom v Nitre, ako klietkový chov sliepok vyzerá. Na Slovensku v ňom žije viac ako 76 % sliepok, čo tvorí počet zhruba 2,4 milión sliepok ročne. Sliepka v klietkovom chove prežije celý svoj život v malej špinavej klietke, z ktorej sa dostane až cestou na bitúnok. Životný priestor sliepky chovanej v klietke nepostačuje na to, aby dokázala roztiahnuť krídla. “Život sliepok v klietkovom chove je peklom. Je obmedzený mrežami klietok a takisto je plný zranení a bolesti. Preto sme sa rozhodli ľuďom ukázať to, čo hydinári nechcú, aby videli,” hovorí Martina Kamenská, kampanierka Humánneho pokroku.
V Nitrianskom kraji sa nachádza dokopy 17 fariem, ktoré sú klietkové, podstielkové a voľnovýbehové. Z toho počtu sú tu aj 4 klietkové farmy. Na jednej bežnej klietkovej farme sa chovajú desiatky tisíc až stotisíc sliepok.

Iniciátori kampane poukazujú na to, že životný priestor sliepky chovanej v klietke je veľký ako hárok papiera formátu A4.

Takýmto spôsobom je v intenzívnych chovoch možné chovať až státisíce sliepok. V Nitrianskom kraji žije viac ako 1 000 000 sliepok chovaných na vajcia. Ako taká klietková farma vyzerá, si ľudia môžu prísť pozrieť počas infostánkového turné.

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Bránia slobodu zvierat a snažia sa budovať udržateľný svet bez krutosti. Združenie vzniklo s cieľom priniesť na Slovensko hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

zdroj foto: unsplash.com

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password