Organizácia na ochranu zvierat Humánny pokrok vyrazila na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok. Jeho najbližšou zastávkou je Nitriansky kraj. Ochranári predstavia v centre mesta tunel hrôzy, ktorý zobrazí krutosť klietkového chovu sliepok. Úzkym tunelom si budú môcť návštevníci osobne prejsť, aby zažili, akým chov v klietke dokáže byť. Symbolom kampane sa stala plyšová sliepka.
V Nitre môže infostánkové turné navštíviť verejnosť v dňoch 27. a 28. augusta v čase od 12:00 do 19:00. hodiny.
Infostánkové turné vizuálne a zhmotnene priblíži ľuďom v Nitre, ako klietkový chov sliepok vyzerá. Na Slovensku v ňom žije viac ako 76 % sliepok, čo tvorí počet zhruba 2,4 milión sliepok ročne. Sliepka v klietkovom chove prežije celý svoj život v malej špinavej klietke, z ktorej sa dostane až cestou na bitúnok. Životný priestor sliepky chovanej v klietke nepostačuje na to, aby dokázala roztiahnuť krídla. “Život sliepok v klietkovom chove je peklom. Je obmedzený mrežami klietok a takisto je plný zranení a bolesti. Preto sme sa rozhodli ľuďom ukázať to, čo hydinári nechcú, aby videli,” hovorí Martina Kamenská, kampanierka Humánneho pokroku.
V Nitrianskom kraji sa nachádza dokopy 17 fariem, ktoré sú klietkové, podstielkové a voľnovýbehové. Z toho počtu sú tu aj 4 klietkové farmy. Na jednej bežnej klietkovej farme sa chovajú desiatky tisíc až stotisíc sliepok.
Iniciátori kampane poukazujú na to, že životný priestor sliepky chovanej v klietke je veľký ako hárok papiera formátu A4.
Takýmto spôsobom je v intenzívnych chovoch možné chovať až státisíce sliepok. V Nitrianskom kraji žije viac ako 1 000 000 sliepok chovaných na vajcia. Ako taká klietková farma vyzerá, si ľudia môžu prísť pozrieť počas infostánkového turné.
HUMÁNNY POKROK
Humánny pokrok je združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Bránia slobodu zvierat a snažia sa budovať udržateľný svet bez krutosti. Združenie vzniklo s cieľom priniesť na Slovensko hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.
zdroj foto: unsplash.com