Tolerancia ide cez žalúdok

Touto ideou sa nieslo podujatie s názvom Iracká pop-up večera v Nitre. Ide o zaujímavý koncept spoločného stolovania – miesto konania a menu sa účastníci dozvedia až v deň konania večere.

Podujatie, ktorého cieľom je vytvoriť priestor na spoznávanie nových ľudí, nové chute a apelovať na vzájomnú toleranciu organizuje občianske združenie Mareena. „Ide o večeru, ktorá sa objaví len v jeden deň na vopred neznámom mieste. Miesto konania vám oznámime v deň realizácie večere a menu sa dozviete až priamo na mieste. My v Mareene vám však môžeme garantovať, že to bude miesto veľmi príjemné a gastrozážitok nenapodobiteľný,“ sľubujú organizátori.

Večeru pripravila iracká rodina na čele s Maryam, s ktorou sa účastníci mohli porozprávať nielen o jedlách a receptoch, ale tiež o kultúre oboch krajín – Slovenska a Iraku.

OZ Mareena asistuje cudzincom pri zapájaní sa do života na Slovensku. Základom združenia sú dobrovoľnícke komunity v troch slovenských mestách.

Dobrovoľnícky program už 2 roky funguje aj v Nitre a jej okolí.

Účasť na aktivitách združenia je prínosom nielen pre cudzincov, ale aj pre dobrovoľníkov a širšiu komunitu Slovákov. Združenie pravidelne organizuje napríklad konverzačné kurzy slovenčiny a angličtiny, počítačové kurzy a workshopy zamerané na socializáciu a kultúru. „Prostredníctvom dobrovoľníckeho programu a vzdelávacích aktivít Mareena asistuje cudzincom pri integračnom procese, prostredníctvom komunitných aktivít vytvára priateľské prostredie, ktoré spája Slovákov s cudzincami,“ informuje OZ Mareena. Komunitné aktivity ponúkajú priestor na stretávanie sa a spoznávanie rozmanitej skupiny ľudí, ktorí žijú na území jedného mesta a často o sebe ani nevedia. Vedú tiež k otvorenej diskusii o témach spojených s migráciou a integráciou. „Víziou Mareeny je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých bez ohľadu na národnosť, etnickú a náboženskú príslušnosť,“ dopĺňajú organizátori.

Mareena šíri povedomie o tolerancii k iným aj prostredníctvom kampane #plnezuby.

S myšlienkou, že cudzie kuchyne sú súčasťou našich dní, tak prečo by nimi nemohli byť aj cudzinci, kampaň apeluje na spoločnosť. „Kampaňou #plnezuby chceme postupne ukázať, čo všetko miestnych a cudzincov spája,“ dodáva OZ Mareena. Do kampane sa zapojili aj známe osobnosti, ako napríklad zabávači Fero Joke, Ján Gordulič, spisovateľ Michal Hvorecký, moderátorka Rádia Fm Dominika Jašková či politická poradkyňa v Bruseli Karolína Koščová Stach.

Autor foto: @Aina Moon Photography

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password