Tip od vás: Je vhodný čas vykonávať rez stromov?

Mestská zeleň má skrášľovať a spríjemňovať prostredie. Na to, aby mohla plniť svoju funkciu, potrebuje vhodnú starostlivosť.

Do našej redakcie prišiel podnet od čitateľa, ktorého zajalo orezávanie stromčekov na pešej zóne v Nitre. Nie je na takéto práce skoro? V polovici februára predsa jar nestihla ani poriadne začať. Na vhodnú starostlivosť o mestské dreviny sme sa spýtali Ladislava Bakaya z Katedry biotechniky zelene na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Na nitrianskej pešej zóne sa nachádzajú brestovce západné, v našich podmienkach pestované ako okrasné dreviny.

Brestovce boli v Nitre vysadené len nedávno. „Termín rezu je v tomto prípade úplne v poriadku a, navyše, je aj nevyhnutný pre dobrý vývoj rastu hlavných konárov celkovej koruny,“ informuje Bakay.

Podľa Viery Paganovej z SPU je rez strom odborná činnosť, ktorá by mala byť vykonávaná kvalifikovane a na základe poznania biologických vlastností stromov. „S rezom sú spojene nezvratné zmeny na stromoch, ktoré môžu mať zásadný vplyv na ich ďalší rast, vývin, ako aj funkcie a dĺžku života,“ uvádza v publikácii Arboristický šandard 1: Rez stromov.

Brestovec západný pochádza zo Severnej Ameriky a v Európe nemá žiadnych prirodzených škodcov. Je to mohutný listnatý strom dobre znášajúci strih aj rez. Výborne sa hodí do znečisteného prostredia, preto sa s obľubou vysádza práve v mestách. Je vhodný na výsadbu stromoradí. „Má drobné kopijovité listy a drobučké čierne semená, ktoré skonzumujú vtáci. Na jeseň preto nespôsobuje veľa neporiadku. Dorastá do výšky a šírky asi 20 metrov,“ informuje portál www.dreviny.sk.

Zdroj foto: flickr.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password