Tajomné miesta: Zobor

Zobor obor – takýmto pomenovaním je známy vrch, ktorý sa týči nad Nitrou. Aj keď to v skutočnosti nie je žiaden obor, s majestátnym vrchom sa spája nejedna povera.

Vrch Zobor sa vypína do nadmorskej výšky 587 metrov. Už v praveku poskytoval útočisko obyvateľom širokého okolia. V strednej a mladšej bronzovej dobe si na jeho vrchole ľud lužickej kultúry vybudoval mohutné opevnené hradisko. Dodnes možno v okolitom lese rozpoznať zvyšky kamenných valov. Vrch Zobor je opradený mnohými legendami o kráľovi Svätoplukovi či zázrakoch a živote sv. Svorada, ktorý býval v jaskyni neďaleko najstaršieho kláštora na Slovensku.

Prvá povera sa spája so zubrom lesným, ktorý je príbuzný bizóna amerického.

Vyskytoval sa vo voľnej prírode a združoval sa do veľkých stád aj okolo vrchu Zobor. Miestni obyvatelia sa vraj rozhodli pomenovať svoj vrch práve po zubrovi, aby vzdali česť tomuto majestátnemu tvorovi. „Niektorí ľudia tvrdia, že silueta vrchu pripomína z diaľky chrbát tohto zvieraťa,“ píše sa na stránke Geocaching.

Zdroj: Klub priateľov starej Nitry

Druhá povera o vzniku názvu Zobor sa spája s existenciou benediktínskych mníchov, ktorí sídlili v kláštore sv. Hypolita.

Ide o najstarší kláštor na území Slovenska, no zachovali sa z neho len ruiny, ktoré prednedávnom prešli rekonštrukciou. „S kláštorom sa spájajú aj najstaršie zachované písomné dokumenty slovenskej histórie, uložené v archíve Nitrianskeho biskupstva, tzv. Zoborské listiny,“ uvádzajú historické zdroje mesta Nitry.

Tretia, asi najrozšírenejšia teória, odkazuje na legendu o vojvodovi Zuburovi. 

„Príbeh pochádza z obdobia, keď si arpádovské vojská razili cestu všetkými slovenskými krajmi a podmaňovali si ich mestá. Ani Nitra nemala byť výnimkou,“ uvádza stránka Geocaching. Vojsko viedli maďarskí šľachtici Sorád a Kadoča. Mysleli si, že si územie pod vrchom osvoja, no natrafili na vojvodu Zubura ktorý bol skvelý vodca, taktik a predovšetkým bojovník.

Zdroj: Klub priateľov starej Nitry

Udržiaval nepriateľa v dostatočnej vzdialenosti, no ani Zubur a ani udatnosť jeho mužov nestačili proti hromadnej presile armády.

Pri záverečnej bitke Zubur zaútočil na Kadoču, no nepriatelia ho zajali aj spolu s jeho družinou. Na posvätnom vrchu im postavili šibenicu, čo sa nepáčilo nielen miestnym ale aj mnohým vojakom nepriateľskej armády. Ľudia sa báli hnevu starých bohov, ktorým bolo miesto zasvätené. „Starejší tvrdili, že na popravy je určený Šibeničný vrch, nie posvätný vrch. Maďarskí šľachtici si však nedali povedať a spolu s vojvodom sa rozhodli popraviť aj jeho zostatkový ľud,“ uvádza Geocaching.

Zdroj: geocaching.com

Keď Zubur naposledy vydýchol, nad vrchom sa zjavili obrovské mračná, začal viať divoký víchor a do katov udrel blesk.

Niektorí to pokladali za Boží trest, iní za Perúnov hnev. Podľa Anonymovej kroniky to bol práve Zubur, podľa ktorého je posvätný vrch nazvaný.

Televízia Nitrička

Forgot Password