Tajomné miesta: Väznica v Leopoldove

Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby v Leopoldove je pôvodne protitureckou pevnosťou. Čo všetko sa za múrmi tohto väzenia udialo?

Väznica v Leopoldove patrí k najstarším a najväčším zariadeniam slovenského väzenstva. Dokazuje to nie len svojou rozlohou, ale i veľkosťou, počtom personálu a kapacitou väznených osôb.

Väznica bola zriadená v roku 1856 pre tisíc trestancov, a stala sa tým najväčšou väznicou v Uhorsku. Počas socializmu bolo väzenie v Leopoldove považované za jedno z najprísnejších s tvrdými podmienkami a pred rokom 1989 v nej bolo umiestnených približne 2600 odsúdených.

Zdroj: zvjs.sk

O väzení v Leopoldove sa hovorí najmä v súčasnosti v spojení s Mikulášom Černákom či s filmom Amnestie. Neslávnu reputáciu získalo však už v prvej polovici 20. storočia, hlavne v 50-tych rokoch. Zariadenie bolo považované za likvidačné a prirovnávali ho ku koncentračným a pracovným táborom.

Väzenie v Leopoldove sa tak zaradilo k najhorším vo vtedajšom Československu.

V tomto väzení sa odohral i najkrvavejší útek väzňov v slovenskej histórii. Stalo sa tak 23. novembra 1991, keď sa skupina väzňov rozhodla utiecť z leopoldovskej väznice, ktorú komunistický režim vyhlasoval za najprísnejšie stráženú. Väzni Harvan, Bajger, Polgári, Duda, Uriga, Botoš a Fedák plánovali útek od októbra 1991.

Útek sa začal pri pravidelnom sčítaní väzňov, kedy jeden z hlavných aktérov úteku, Tibor Polgári, ktorý bol už známy aj zo vzbury z marca 1990, požiadal dozorcu Františka Svobodu, aby mu otvoril mrežu, pretože chcel do schránky vhodiť list. Keď dozorca mrežu otvoril, Polgári ho napadol. K nemu sa pridal Uriga, ktorý Svobodu dobodal nožom.

Dozorca na následky zraní na mieste zomrel.

Zdroj: ZVJS (facebook)

S Urigom a Polgárim sa do väzenskej kancelárie dostali aj ostatní aktéri úteku. V kancelárii brutálne zbili dvoch zamestnancov väzenia a dvoch dozorcov a okradli ich o dva samopaly, štyri pištole a obliekli si ich uniformy. Ozbrojení väzni prenikli k väzenskej bráne a zaútočili na strážcov. Štyria boli zavraždení a dvoch zranili ťažko. Jedného zo zranených dozorcov zobrali so sebou ako rukojemníka.

Ďalšou obeťou väzňov sa stal aj iní väzeň, ktorého zastrelil Polgári. Podľa vlastného tvrdenia ho nemal rád.

Besnenie sa skončilo zásahom polície a na začiatku februára bol vynesený rozsudok nad utečencami. „Na začiatku februára bol vynesený nad utečencami rozsudok. Polgári, Uriga a Havran dostali doživotie. Botoš trest odňatia slobody na ďalších 18 rokov, čo spolu znamenalo 24. Bajger dostal 15 rokov, spolu 22, Fedák tiež 15 rokov, spolu vyše 16 rokov a Duda bol odsúdený na 13 rokov, spolu vyše 18. Väzni si trest odpykávajú v Iľave. Odsúdený Ondrej Havran sa v cele krátko po vynesení rozsudku obesil,“ píše sa na stránke mesta.

Zdroj: ZVJS (facebook)

Televízia Nitrička

Forgot Password