Tajomné miesta: Kláštor Mariánska Čeľaď

Toto strašidelné a legendami opradené miesto je síce trošku ďalej od Nitry, no stále sa nachádza v Nitrianskom kraji, kúsok od Podhájskej. Kláštor je ukrytý v lese a mnohí ho radia medzi najstrašidelnejšie miesta na Slovensku.

V minulosti bol tento historický objekt honosným a rozsiahlym sídlom pavlínskych mníchov, kde ste mohli nájsť kúpele, záhradu, školu, nemocnicu či rozsiahle pozemky. V súčasnosti z kláštora ostali len zdevastované ruiny obrastené zeleňou. Pamiatka je v dezolátnom stave a stavebný materiál bol rozkradnutý.

Legendy hovoria, že miestni ľudia nemali mníchov v láske a dôvodom mal byť fakt, že mnísi mali šľachtický pôvod, a podľa toho sa k obyvateľom aj správali.

V minulosti malo v okolí kláštora zmiznúť niekoľko mladých žien, ktoré mali byť znásilnené a zabité práve týmito mníchmi.

Iné legendy zase hovoria o tom, že mladé dievčatá mali zabiť zbojníci, ktorí v tom období okupovali vtedajšie lesy a zdržiavali sa najmä v okolí kláštora. Zbojníci vraj kradli mníchom habity, obliekali sa do nich, aby zhodili vinu na nich.

Strašidelnosť tomuto objektu pridáva i jeho lokalita. Kláštor sa nachádza v strede hlbokých lesov a v jeho podzemí bolo mnoho tajných chodieb, ktoré viedli až do Hronského Beňadiku.

Zdroj: kláštor Mariánska Čeľaď-kresba 1786 (hrady-zamky.sk)

Jedna povesť hovorí aj o opátovi vtedajšieho kláštora, ktorý mal byť hriešnym človekom a jeho postavenie zneužíval na svoje zvrátené chúťky.

Cez chodby mal k sebe vodiť mladé dievčatá, ktoré znásilňoval a potom ich zabil. Jedného dňa však natrafil na dievčinu Teréziu a mladíka Imricha, ktorí sa chceli zobrať. Nakázal dievčaťu, aby deň pred svadbou prišlo na spoveď. Zo spovedelnice už však nevyšlo – opát ju mal taktiež znásilniť a zabiť. Ešte v tú noc sa mu snívalo, ako ho dievča preklialo. Z opáta sa mal stať vlkolak a odvtedy straší v ruinách kláštora a za mesačného svitu zavýja na okolité dediny.

Zdroj: kamnavylet.sk

Kvôli poverám sa ruiny stali miestom, ktoré v hojnom počte navštevujú lovci duchov a mnohí z nich tvrdia, že počuli rôzne hlasy, prevažne žien, počuli tiež kroky a videli nadprirodzené javy či postavy. Dokonca sa na tomto mieste majú stretávať aj skupiny, ktoré tu vykonávajú satanistické obrady.

Televízia Nitrička

Forgot Password