Tajomné miesta: „Kameň z Rumanovej“

Menšia obec leží medzi Nitrou a Hlohovcom a môže sa popýšiť zaujímavosťou, ktorá nepochádza z tohto sveta.

Výhodou obce je tichá poloha v peknom prírodnom prostredí s celkovou rozlohou 1165 ha, s nadmorskou výškou 224 m. Susedí s obcami Báb, Veľké Zálužie, Rišňovce, Sasinkovo, Zemianske Sady a Pusté Sady. Počiatky najstaršieho stredovekého osídlenia obce, o ktorej je najstaršia písomná správa z roku 1380, sú spojené so zaniknutou osadou Tomanová. Písomné pramene hovoria o roku 1156.

Okolie Rumanovej je bohaté na archeologické nálezy.

Zdroj: naucnechodniky.eu

Obec sa však preslávila predovšetkým nálezom meteoritu z roku 1994. Mimozemské teleso objavil kombajnista Ján Novosedlík počas žatvy. Kameň sa mu nezdal, bol ťažký a vyzeral obhorený. Odovzdal ho agronómovi Jozefovi Tehlárovi, ktorý ho neskôr poslal na rozbor odborníkom. Potvrdilo sa, že ide naozaj o meteorit. „Vážil 4,3 kg, no pri manipulácii kombajnom sa rozbil na tri väčšie a štyri menšie úlomky. Najväčší z nich s rozmermi 18,5 × 14 × 12,5 cm je v mineralogickej expozícii Prírodovedného múzea Slovenského národného múzea v Bratislave,“ uvádza stránka naucnechodniky.sk.

Meteorit má hladký povrch, je silne zvetraný s povlakom hydroxidov železa, keďže na Zem dopadol už pred asi 12 tisíc rokmi.

Vek meteoritu odborníci určili na 4,3 miliardy rokov, čo je predpokladaný vznik Zeme. Skladá sa zo železa, kremíka, horčíka, síry, niklu či hliníka. Našli sa však i stopy vápnika, sodíka, uhlíka, mangánu, fosforu, titánu, chrómu, kobaltu a draslíka.

Zdroj: naucnechodniky.eu

„Dosiaľ bolo oficiálne zaregistrovaných na území Slovenska len päť iných nálezov meteoritov: Lenartov v roku 1814 (cca 108,6 kg), Oravská Magura / Slanica okolo roku 1835 (meteorický dážď – mnoho kusov až do 45,5 kg, spolu okolo 200 kg), Divina v roku 1837 (10,8 kg), Veľké Borové v roku 1895 (5,9 kg) a Košice / Vyšný Klátov v roku 2010 (218 úlomkov až do 2,2 kg),“ uvádza stránka.

Ani jeden z nálezov 19. storočia však nezostal na Slovensku.

Ich fragmenty sú v zbierkach mnohých múzeí po celom svete, a tak „kameň z Rumanovej“ je prvým meteoritom, ktorý ostal v zbierkach inštitúcií na Slovensku. K miestu nálezu vzácnej horniny vedie od roku 2007 náučný chodník s oddychovými zónami. Trasa je dlhá 1,4 kilometra a začína sa pri soche sv. Vendelína.

Televízia Nitrička

Forgot Password