Tribeč leží medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym. Je to miesto, kde údajne za záhadných okolností miznú ľudia bez stopy. Zmiznutia môžu byť len zhodou náhod, no tribečské lesy sú už desiatky rokov zahalené rúškom tajomstva. V minulosti bolo pohorie pre ľudí domovom i zdrojom obživy. V lesoch sa ťažilo drevo, zlato aj kameň, rozvíjala sa turistika. Ľudí najskôr lákala príroda, neskôr však začali byť lákadlom práve tajomstvá o nevysvetlených zmiznutiach. Tie nie sú dopodrobna vysvetlené dodnes.
Z nejakého dôvodu v tribečských lesoch už viac ako 80 rokov dochádza k tajomnému miznutiu ľudí
K prvému zmiznutiu malo prísť v roku 1929. 47-ročný lesník A. Samšály sa chladného novembrového rána vydal za prácou do lesa, kde chodil denne. Odtiaľ sa ale už nevrátil, prípad uzavreli a telo nikdy nenašli. K ďalšiemu zmiznutiu malo dôjsť 18. januára 1930, kedy sa 18-ročná Mária Švajzerová vydala do obce Zlatno, aby navštívila starých rodičov. Ani po nej však neostala jediná stopa a prípad bol uzavretý.
V roku 1939 v tribečských lesoch údajne došlo k prípadu, ktorý je, aj vďaka Jozefovi Karikovi, dnes zrejme najznámejší.
Robotník Walter Fischer pracoval v Baťových závodoch v meste Baťovany (dnes Partizánske). 24. januára mal niekoľkým kolegom v práci povedať, že má v pláne navštíviť zrúcaninu Čierny hrad. Kolegov informácia prekvapila, nakoľko cesta k hradu je dobrých 50 kilometrov nehostinného terénu. Napriek tomu Fischer na výlet vyrazil, ale následne sa po ňom zľahla zem. Fischerov švagor informoval o celej veci aj políciu, ale pátranie z ich strany bolo nedostatočné.
V prípade nastal prelom až 8. mája 1939, keď sa Fischera nečakane podarilo nájsť. Našli ho na poli v blízkosti mesta Zlaté Moravce. Bol síce nažive, ale utrpel ťažké popáleniny a nebol pri vedomí.
Bol prevezený do nemocnice, no jeho psychický stav bol veľmi zlý. Vyšetrovatelia ani rodina z neho nedokázali dostať informácie, kde celé mesiace bol, čo sa mu stalo a čo mu spôsobilo také rozsiahle popáleniny.
Fischer s nikým nekomunikoval a napokon ho previezli do ústavu pre duševne chorých v Žiline. Po skončení druhej svetovej vojny ho zrejme presunuli do Nemecka.
Záhadné zmiznutia vraj nie sú založené na pravde, nakoľko ich autorom je Viktor L. Ak by sme aj chceli nájsť nejaké relevantné informácie o Fischerovi či ďalších zmiznutiach, pátrali by sme márne.
Legendy o Tribeči si však žijú vlastným životom a priťahujú nevysvetliteľné záhady a úmrtia až dodnes, ku ktorým reálne v tejto oblasti došlo.
25-ročný Marek zmizol 13. augusta 2017, ktorý bol videný naposledy na hodovej zábave v obci Skýcov, kde sa zdržal do štvrtej rána. Následne ale zmizol. Polícia rozbehla pátranie a napokon mladíka našla pri potoku v Skýcove. Nekomunikoval, bol dezorientovaný a na tele mal viacero poranení. Podstúpil operáciu, avšak lekárom sa ho už nepodarilo zachrániť.
V roku 2012 zmizol v blízkosti Tribeča aj 59-ročný hubár Jaroslav Buránsky z obce Žirany. Toho sa dodnes nepodarilo nájsť. V roku 2019 sa v okolí Tribeča stratil 20-ročný Vladimír Švajlen. Vraj si len vybehol kúpiť cigarety, ale následne bez stopy zmizol. Polícii sa ho podarilo nájsť 3 kilometre od jeho domu, avšak bez známok života.
Z 10. 10. na 11. 10. 2020 sa sem vybrali aj príslušníci Ozbrojených síl aj trénovaní chlapi z Občianskeho združenia Pohotovostný pátrací tím (PPT) s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorí sa venujú pomoci pri pátraní po nezvestných osobách. Akciu si nahrávali na kamery a termokamery a keď video spracovávali, nestačiili sa čudovať.
Zistili, že na videozázname sú tajomné hlasy a nefungoval im kompas.
„Ten hlas sa tam našiel až pri prehrávaní záznamov a bol zachytený v rovnakej intenzite naraz na dvoch záznamových zariadeniach,“ vysvetľovali členovia PPT. „Nečudujem sa, že sa tu ľudia strácajú. Kompas sa mi stále točí. GPS je tiež nastavené na rovnakú pozíciu u viacerých, ale ukazuje inak.“