Svetový deň chorých si pripomínali aj v Nitre. Mnohí musia hľadať pomoc cez finančné zbierky

Finančné zbierky prostredníctvom transparentných účtov a charitatívnych podujatí napĺňajú posolstvo Svetového dňa chorých.

Nedávno si Cirkev pripomínala Svetový deň chorých. Biskupi z Nitry pri tejto príležitosti slávili sväté omše za chorých a zdravotníkov. Nitriansky biskup Viliam Judák svätú omšu celebroval v Trenčíne a v kaplnke svätej Alžbety Uhorskej vo Fakultnej nemocnici v Nitre omšu celebroval nitriansky pomocný biskup Peter Beňo. „Obaja biskupi vo svojich príhovoroch pripomenuli prítomným veriacim aktuálne posolstvo pápeža Františka k tomuto dňu pod názvom: ,Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec! – Stojme pri trpiacich, kráčajme cestou lásky‘,“ uvádza Nitrianska diecéza.

Slávenie Svetového dňa zaviedol pred 30. rokmi Ján Pavol II. Myšlienku tohto dňa si pripomínali (nielen) veriaci v mnohých farnostiach.

„Význam Svetového dňa chorých spočíva v tom, aby sme chorých dostali opäť do centra spoločnosti. Vždy je to prejavením, dobra, lásky a srdečnosti, keď chorým, starým, trpiacim venujeme svoju pozornosť,“ uviedol pre Televíziu Nitrička pomocný biskup Peter Beňo.

Viac si môžete pozrieť v reportáži Márie Geierovej.

Mnohí chorí sa v prípade hľadania financií na liečbu musia neraz spoľahnúť na pomoc cudzích ľudí.

V roku 2020 sa verejnosť podieľala na pomoci pre Riška, Alexa, Alexeja a Amélie – štyri deti, ktorým v ranom veku zistili spinálnu svalovú atrofiu. Pomôcť im mohol liek, ktorý v Európe nebol hradený zo zdravotného poistenia. Dostupný bol iba v Amerike a stál viac ako 2 milióny dolárov. Zúfalí rodičia sa tak museli spoľahnúť len na seba a pomoc ľudí. V lete toho istého roku ľudia prostredníctvom charitatívneho behu prispeli na liečbu vtedy 4-ročnej Viktórie so zriedkavým Rettovym syndrómom a pridruženou epilepsiou. Peniaze, ktoré sa za štartovné vyzbierali, boli určené na delfínoterapiu pre Viki.

Pomoc prostredníctvom finančnej zbierky pred pár dňami hľadala aj Veronika Zaťková – mama štyroch malých detí, ktorá bojuje s rakovinou. Pomôcť by jej mohla liečba v zahraničí, poisťovňa jej ju však nepreplatí. Od piatku 11. februára sa na transparentom účte vyzbierala dostatočná suma peňazí, aby Veronika mohla začať s liečbou v Düsseldorfe a darované sumy ďalej pribúdajú.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password