Bežci vyzbierali pre malú Viki nemalú sumu financií

Vyzbierané peniaze sa určené na delfínoterapiu, ktorá môže pomôcť v boji proti vzácnej diagnóze.

Charitatívne podujatie s názvom Beh pre Viktóriu je príkladom toho, ako môže jedna sobotu v parku pomôcť mladej rodine. Štvorročná Viki trpí zriedkavým Rettovym syndrómom, ktorý postihuje najmä dievčatá. V priemere sa ochorenie zistí u 1 z 10 tisíc narodených dievčat. Viki má okrem toho aj pridruženú epilepsiu.

Jedným zo spôsobov ako jej aj rodine pomôcť, je práve charitatívne podujatie.

Financie, ktoré sa prostredníctvom štartovného na charitatívny beh vyzbierali, sú určené na delfínoterapiu, ktorá môže Viki výrazne pomôcť v boji s vážnou diagnózou, ktorú jej lekári zistili približne pred dvomi rokmi. „Odvtedy sa snažíme jej zlepšiť stav a podstupujeme rôzne cvičenia, terapie, rehabilitácie, špeciálne terapie,“ hovorí matka malej bojovníčky Barbora Peťovská.

Lieky pre toto ochorenie neexistujú, náklady na terapiu sú vysoké, preto je 1800 vyzbieraných eur výbornou správou. „Vieme, že tá diagnóza je veľmi náročná a Viki bude potrebovať veľmi veľa rehabilitácií. Nie je to diagnóza, ktorá sa dá zlepšiť jednou rehabilitáciou, ale niekoľkými,“ tvrdí Ľudovíta Chmelárová, koordinátorka charitatívnych podujatí. Preto budú liečbu podporovať aj cez ďalšie projekty.

Pred kúpalisko na Sihoti prišlo viac ako 150 bežcov. Boli medzi nimi skúsení športovci aj začiatočníci.

„Je to charitatívny beh, je to tým pádom dobrá akcia. Podporíme dobrú vec a prečo to neurobiť? Takže takéto akcie určite áno a určite viacej,“ tvrdí mladý účastník behu. „My si vážime to, že môžeme behať a že sme zdraví, pomôcť môžeme aspoň takouto formou,“ vravia ďalšie bežkyne. Malú Viktóriu prišla podporiť celá jej rodina, ale aj ľudia, ktorí ju vôbec nepoznali. „Trasa bola 5 klilometrová pre dospelých okolo jazera Hangócka, ktoré každý Nitrančan veľmi dobré pozná. Štartovalo sa pri kúpalisku na Sihoti,“ povedala Brigita Tarinová, spoluorganizátorka behu. Menšie deti bežali 300 metrov, väčšie deti 600 metrov a súčasťou bol aj špeciálny beh s kočíkmi alebo detskými vozíkmi.

zdroj foto: TV Nitrička

„No ja som veľmi spokojná. Ja som nečakala, že toľko ľudí príde podporiť moju Viki a som vlastne spokojná, prekvapená a vďačná,“ prezradila s neskrývaným potešením Viktóriina mama.

Na priebeh podujatia sa bola s kamerou pozrieť TV Nitrička. Celú reportáž si môžete pozrieť v archíve spravodajstva.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password