Riško dýcha, Alexovi prispela na liek poisťovňa

Nemožné sa stáva skutočnosťou. Rodičia žiaria šťastím.

Príbeh štyroch detí trpiacich vzácnym genetickým ochorením SMA sleduje celé Slovensko. Dojčatám postihnutým spinálnou svalovou atrofiou môže pomôcť najdrahší liek na svete – Zolgensma. Ten však nikde na svete nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. Rodičia dúfajúc v pomoc založili zbierku, v ktorej ľudia z celého Slovenska prispievajú na liečbu chorých detí.

Riško svoju liečbu dostal ešte v marci. Na liek pre Alexa prispela zdravotná poisťovňa.

V období plnom strachu a ekonomickej neistoty prichádzajú od rodičov chorých detí dobré správy. Výsledky Riška sú stále lepšie. Chlapček po podaní lieku začal dvíhať ručičky, chytať hračky a naťahovať sa po nich. Na chrbte už vydrží ležať bez toho, aby sa zakašlal, podstatne sa mu zlepšilo i dýchanie. „Výsledky testov ukázali, že Riško má okysličenie tela a hodnotu všetkých ostatných plynov v tele ako zdravé dieťa“ radujú sa z dobých správ manželia Balintoví.

Medzičasom sa v boji o život detí podarilo zvíťaziť na ďalšom fronte. Peniaze na miliónový liek, ktorý vyvinuli v USA, má už aj Alex. „Zástupcovia zdravotnej poisťovne Dôvera ani nie týždeň po tom, čo dostali všetky relevantné a nevyhnutné dokumenty k liečbe rozhodli, že na účet verejnej zbierky prispejú sumou približne 500-tisíc eur, čim bude dostatok financií na kúpu lieku,“ informujú chlapčekovi rodičia. Poisťovňa sa zároveň zaviazala uhradiť náklady spojené s hospitalizáciou pacienta pri podaní lieku v budapeštianskej nemocnici. Alexkovi najbližší tak majú obrovský dôvod na radosť. Chlapčekovi svitá na krajšie dni, bez prístrojov a hadičiek.

Alex vďačí za šancu na lepší život vytrvalým rodičom a dobrým ľuďom. Poisťovňa síce na liek doplatí chýbajúce peniaze a preplatí aj náklady na nemocnicu, jeho rodina si však stále musí uhradiť ubytovanie v Maďarsku aj ďalšie výdavky spojené s rehabilitáciou. Napriek tomu rodičia chlapčeka verejne prisľúbili, že všetky peniaze z verejnej SMS zbierky venujú ostatným detičkám, ktoré to potrebujú: „Lebo vieme, aký je to pocit byť chorý a potrebovať pomoc.“

Verejná zbierka pokračuje ďalej. Na podanie lieku stále čaká Amélia a Alexej.

Aj oni chcú lepšie dýchať, prežúvať a prehĺtať. Aj oni prosia o šancu na život. Liek Zolgensma musí byť malým pacientom podaný skôr, ako dovŕšia druhý rok života. Vzhľadom na aktuálnu pandémiu však nemajú tak veľa času, ako si mnohí myslia. Žiadosti detí v poisťovni zatiaľ stoja, jedinou nádejou je rozbehnutá zbierka.

Deti môžete podporiť formou zaslania SMS v tvare DMS SMA na číslo 877.

Zdroj foto: FB Riško Dýchaj – malý bojovník SMA1, FB Alex SMA bojovník, FB Posaďme Améliu, FB ShareTiny for AleXej – SMA1

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password