Svet malej zveri zazveruje

V stredu 28. apríla v ranných hodinách priviezli členovia Občianskeho združenia (OZ) Svet malej zveri do priestorov Poľnohospodárskeho družstva Mojmírovce/Štefanovičová tisíc jednodňových kuriatok Jarabice poľnej.

Záchrane stavov malej zveri a jej prinavráteniu do prírody sa venujú miestni dobrovoľníci už viac ako desaťročie. Ich cieľom je obnova prirodzenej populácie, jej samostatnosť a udržateľnosť v poľnohospodársky obrábanej krajine alebo voľnej prírode. K naplneniu tohoto ambiciózneho cieľa je potrebná spolupráca poľnohospodárov, poľovníkov či ochranárov.

Cenné odborné rady prinášajú do dlhodobého projektu vedeckí pracovníci SPU v Nitre, ako aj tí zahraniční. Členovia OZ vnímajú problematiku záchrany malej zveri – zajaca, bažanta a jarabice. “Vraciame prírode, čo sme jej vzali,” hovorí predseda PD Mojmírovce Peter Schultz. “Brali sme ako ľudia, poľnohospodári, brali sme celé generácie a príroda nám postupne vystavila vysvedčenie a účet. Zmeny sa nám dejú priamo pred očami, sme toho účastníkmi v priamom prenose. Kým koncom 70. rokov takmer z roka na rok z prírody zmizli jarabice, koncom 80. rokov bažanty a zajace, dnes registrujeme zmenu klímy, zmenu striedania a kvalitu ročných období.“

V stredu v ranných hodinách priviezlo OZ Svet malej zveri, tak ako aj vlani, 1 000 jednodňových kuriatok jarabice z Francúzska.

OZ Svet malej zveri

Následne im bude poskytnutá približne trojtýždňová intenzívna starostlivosť a následne začne adaptácia pod holým nebom. V rovnaký deň zároveň vložia do pripravených búdok páriky zakrúžkovaných minuloročných jarabíc. Zaujímavosťou je, že si vždy sliepočka vyberá kohútika za partnera. Tento proces sa teda nedá urýchliť ani ovplyvniť. Búdka im má poskytnúť pocit intimity a ochrany pred počasím a predátormi.

Ak vyvedú mláďatá, tie už budú odkázané len na rodičov. Oproti generácii rodičov alebo aj aktuálne privezených kuriatok, budú od vyliahnutia opäť bližšie k prirodzenému životu v prírode. Odchované kuriatka z farmového chovu slúžia pre ďalších chovateľov, resp. tých, ktorí majú záujem a snahu o zazverovanie týmto pôvodným druhom našej zveri.

zdroj foto: svetmalejzveri.sk

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password