Študenti predstavili projekt, ktorý mapuje topoľčianske pamiatky

Dvojica študentov na ňom začala pracovať ešte na základnej škole. Po finančnej podpore a spolupráci s krajským pamiatkovým úradom môžu pamiatky v Topoľčanoch bližšie spoznať domáci aj návštevníci mesta.

Zdroj: FB Mesto Topoľčany

Adam Korčuška a Dominik Hrdý sú študentmi Obchodnej akadémie v Topoľčanoch a zároveň tvorcami IT projektu, ktorý mapuje topoľčianske pamiatky. Ich nápad vznikol ešte v roku 2018, kedy boli žiakmi základnej školy a pracovali na ňom pod vedením pani učiteľky Jenisovej.

S projektom sa im podarilo tiež zvíťaziť v celoslovenskej súťaži.

„Po tom, ako projekt finančne podporilo mesto Topoľčany, sa ho v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Nitra, pracovisko Topoľčany, podarilo zrealizovať a dnes už tabuľky nájdete pri 19 pamiatkach v meste,“ informovala topoľčianska radnica.

Zdroj: FB Mesto Topoľčany

Kovové tabuľky s QR kódmi boli osadené na 19 významných budovách v meste a okoloidúcim tak po načítaní kódu poskytnú informácie o histórii budovy.

„Môžete sa napríklad dozvedieť, ktorá historická budova je najstaršia v meste, že pošta kedysi sídlila v budove dnešnej tržnice a veľa ďalších informácií,“ dodáva Mestský úrad v Topoľčanoch.

Adam a Dominik plánujú na projekte pracovať aj ďalej a doplniť ho o pamiatky, ktoré dnes už v Topoľčanoch neexistujú.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password