Študent UKF vzdal úctu obetiam pádu textilnej továrne

Projekt mauzólea nájdete v Domofe creativity v Dome módy na nitrianskej pešej zóne.

Nezdravý konzum, podliehanie reklamám na módne trendy a výzva k triezvejšiemu a ekologickejšiemu prístupu k nakupovaniu či k spôsobu života vôbec. Tak možno vnímať projekt Igora Hanečáka, študenta Univerzity Konštantína Filozofa (UKF). Návštevníkmi mauzólea rýchlej módy môžu byť školopovinné deti aj dospelí. „Ambíciou mobilného projektu je presúvať sa po galériách, výstavných priestoroch a väčších hromadných podujatiach s cieľom šíriť dobrú myšlienku a možnosti, ako výrobcov oblečenia primäť k väčšej zodpovednosti, transparentnosti a udržateľnosti ich produkcie,“ uvádza UKF. Po premiére v Poprade autor projekt pretvoril do menšej inštalácie, ktorú nájdete aj v Nitre.

Inštaláciu tvorí 13-metorový textilný tunel na hliníkovej konštrukcii, ktorý je pokrytý čiernou geotextíliou, pričom samotný tunel je zvnútra vyskladaný z 1 138 kusov linorytových grafík na textile.

Igor Hanečák v látkovom tuneli (zdroj: ukf)

Aj výplň tunela tvorí množstvo oblečenia pohádzaného na zemi, čo poukazuje na nezmyselnú nadvýrobu a nakupovanie nových odevov. Projekt tiež vzdáva úctu 1 138 obetiam, ktoré zahynuli pri páde textilnej továrne Rana Plaza v Bangladéši. Igor sa už dlhodobo zaujíma o domáce či celosvetové iniciatívy, ktoré šíria humanizáciu a ekologické zmýšľanie v textilnom a módnom priemysle. Študent 2. ročníka magisterského štúdia výtvarnej edukácie na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty UKF už pred 3 rokmi poukázal ňou na novodobé otrokárstvo a zlé podmienky zamestnancov pracujúcich v textilných továrňach najmä v krajinách tretieho sveta.

Projekt s názvom 1 138 – výstava mauzólea obetí rýchlej módy môžete v Nitre vidieť do polovice októrbra. Poskytované sú aj komentované prehliadky, na ktoré sa prihlásite prostredníctvom Facebooku.

foto ilustračná: unsplash.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password