Športové hry nevidiacich a slabozrakých

Športový deň sa uskutoční už zajtra 13. júla od deviatej do pätnástej hodiny na Nedbalovej ulici v Nitre.

Únia slabozrakých a nevidiacich Slovenska hľadá pri tejto príležitosti dobrovoľníkov na pomoc. Záujemcovia sa môžu hlásiť  na facebookovej stránke Nitrianske centrum dobrovoľníctva.

„Organizujeme 4. ročník memoriálu Zlatky Bielickej. Zlatka Bielická bola členka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Nitre, kde bola organizátorkou pohybových aktivít. Organizovala cvičenia a spoločne s Evou Prokopovou založili skupinu scénického tanca Očko. Zomrela po ťažkej chorobe a my na jej pamiatku organizujeme každoročne športový deň,“ povedal odborný pracovník rozvoja spolkovej činnosti Josef Zbranek.

Súťažných disciplín bude na športových hrách celkom osem.

„Pre ťažko zrakovo postihnutých je pohyb a šport veľmi dôležitý, títo ľudia si nemôžu ísť zahrať futbal, volejbal, pingpong. Behať a plávať môžu väčšinou len s asistentom, k dispozícii majú len niekoľko upravených športov. Našou snahou je rozpohybovať maximálne množstvo ľudí. Okrem serióznych športov ako aplikovaný stolný tenis pre nevidiacich (Showdown) a veslársky trenažér máme aj šport rekreačný, ako napríklad Ruské kolky, alebo súťaže zábavné, ako napríklad Zemiakový petang či Nitriansky čuchometer – rozlišovanie vôní,“ uviedol Josef Zbranek.

Na športovom dni sú súťaže pripravené  tak, aby sa ich každý mohol zúčastniť samostatne, takže dobrovoľníci budú len asistovať pri pohybe z miesta na miesto. Organizátori potrebujú pomoc aj pri meraní času, zapisovaní výsledkov a celkovo pri samotnom priebehu jednotlivých súťaží.

„Aj naši vidiaci priatelia a rodinní príslušníci si môžu zasúťažiť, vo väčšine disciplín však s klapkami na očiach,“ doplnil na záver Josef Zbranek.

Foto: ilustračné

Autor článku: Viktória Baranová

Televízia Nitrička

Forgot Password