Rekonštrukcia mestskej tržnice bude vychádzať z viacerých posudkov, prebiehať má po etapách

Rekonštrukcia nitrianskej mestskej tržnice sa začala ešte minulý rok vzorovou rekonštrukciou jedného okna. Ďalšia obnova vyžaduje viacero výskumov a posudkov.

Mestská tržnica na Štefánikovej triede (foto: nh)

Pred samotnou rekonštrukciou mestskej tržnice musí mesto vykonať najskôr niekoľko výskumov a získať potrebné dokumentácie. Až následne sa môžu spustiť stavebné práce. Podľa hovorcu mesta Nitry Tomáša Holúbeka sa už v tomto smere veci pohli. Vykonaný bol archívny posudok, historicko-architektonický aj vlhkostný posudok. „Ten vlhkostný posudok ukázal neduhy, ktoré na tržnici panujú. Vieme, že tam máme problémy so zatekaním so strechy,“ uviedol hovorca, dodal, že na základe posudku boli zistené aj problémy s kanalizáciou, ktorá sa bude musieť prerábať. Koncom roka bol tiež spravený pamiatkový výskum, ktorý mesto odovzdalo Pamiatkovému úradu a čaká na jeho vyjadrenie.

Rekonštrukcia by mala prebiehať po etapách. Mesto sa chce vyhnúť uzavretiu objektu na dlhší čas.

Aj keď nepôjde hneď o veľkú rekonštrukciu, postupne chcú podľa slov hlavného architekta Nitry „vyčistiť vizuálny smog, ktorý tam je“. Noví nájomníci by mali zobytniť a fungovať viac v podlubí. V pláne je čiastočne prečistiť dispozičné vzťahy „tak, aby bola prepojená ulica s nádvorím, aby to malo mestskejší charakter,“ dodal hlavný architekt Viktor Šabík. Dôležitým bodom komplexnej rekonštrukcie je otázka financií, ktoré chce mesto získať aj z externých zdrojov.

Viac o obnove mestskej tržnice sa dozviete v reportáži Televízie Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password