Rebríčky najobľúbenejších mien sa už roky veľmi nemenia. Máte aj vy doma Jakuba či Emu?

Uvedené mená sú na Slovensku populárne už roky. Medzi slovenskými najrozšírenejšími menami sú však aj tie tradičnejšie. Čoskoro sa medzi ne zrejme dostanú aj Jakub a Ema.

Tak ako minulý rok, v závere roka 2021 v rebríčku najobľúbenejších mien novonarodených detí vedú mená Ema a Jakub. „Držiteľkou mena Ema je v tomto roku zatiaľ 674 dievčatiek. Novonarodených Jakubov máme doteraz 1 222 (údaj k 30. decembru 2021, pozn. red.),“ informuje Ministerstvo vnútra SR.

Poradie najčastejších dievčenských mien dopĺňa na druhom mieste Nina a na treťom Sofia. Nasleduje Eliška, Viktória, Sára, Natália, Nela, Mia a Hana. Do druhej naj desiatky mien patrí Tamara, Karolína, Kristína, Anna, Diana, Laura, Olívia, Michaela, Rebeka a Júlia.

„Zatiaľ, čo si meno Jakub drží prvenstvo už tretí rok po sebe, dobieha ho Adam, Samuel, Michal, Oliver, Tomáš, Filip, Matej, Lukáš a Martin,“ uvádza ministerstvo. Dvadsiatku obľúbených mien dopĺňa Richard, Alex, Matúš, Tobias, Dávid, Peter, Šimon, Patrik, Dominik a Ján.

Foto: Pixabay.com

Uvedené mená sú na Slovensku populárne už roky. Medzi slovenskými najrozšírenejšími menami sú však aj tie tradičnejšie.

V aktuálne populácii Slovenska vedú nositelia mena Peter, Ján a Jozef. Mária, Anna a Zuzana sú zase najrozšírenejšie mená ženskej populácie, pričom medzi najrozšírenejšie sa zrejme čoskoro dostanú Jakubovia a Emy.

Podľa Zákona o mene a priezvisku môžeme dať dieťaťu najviac tri mená. V uvedenej štatistike sa do úvahy bralo vždy len prvé meno dieťaťa. Zákon hovorí, že meno nemôže byť hanlivé a neosobné, takisto nemôže byž prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste. Platí tiež, že chlacovi nemôžeme dať ženské meno a naopak.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password