Premiéra Tróje prichádza do Starého divadla Karola Spišáka

Vo štvrtok, 13. júna 2019, sa v priestoroch Starého divadla Karola Spišáka uskutočnila premiéra hudobného eposu Trója.

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pripravilo premiéru hudobného eposu Trója. Autormi sú Slavka Civáňová a režisér Peter Oravec, ktorí spracovali veľký epos inšpirovaný známymi gréckymi bájami o najkrajšej žene sveta , povestnom trójskom koňovi, veľkých hrdinoch, mocných bohoch a o jednej veľkej láske, ktorá rozpútala najväčšiu vojnu mýtických dôb. Inscenácia príbehu o Trójskej vojne a o láske Parida a Heleny.

„Príbeh o Trójskej vojne rozprávame cez postavu objaviteľa Tróje, slávneho amatérskeho archeológa Heinricha Schliemanna. Dôležitou súčasťou príbehu sú tiež olympskí bohovia, ktorých hádky a spory rozpútali vojnu a konflikty o Tróju. Diváci spoznajú veľkých hrdinov gréckych bájí ako boli Hektor, Paris, Achilles, Patroklos, Agamemnón, Meneláos či Odyseus, ale aj povestnú krásnu Helenu. Dozvedia sa tiež význam známych pojmov ako jablko sváru, danajský dar či Achillova päta, ktoré sa dodnes bežne používajú, ale málo kto pozná ich pôvod,“ informovala autorka scenára a textov Slavka Civáňová. Inscenácia si chce diváka získať aj humorom a interaktívnou hrou. Odľahčenie príde v podobe olympských bohov, ktorí svojou hýrivou farebnosťou, kabaretnosťou a vtipom tvoria protiváhu k vážnym, bojovým ba až smutným témam.

Cieľom tvorcov inscenácie bolo pripraviť inscenáciu pre malých aj veľkých divákov a po prvýkrát na javisku slovenského divadla ponúknuť tento večný príbeh, ktorý je súčasťou európskej histórie a kultúry. Predstavenie je vhodné od ôsmich rokov, ide o viacgeneračný titul. Podľa dramaturgičky a autorky textu Slavky Civáňovej „ je to vyslovene titul, ktorý prepojí generácie, ktorý si radi prídu pozrieť aj rodičia prípadne starí rodičia s deťmi. Samotný príbeh je skôr pre dospelého diváka.“

„V inscenácii účinkuje celý súbor Starého divadla Karola Spišáka v Nitre a aj prizvaní hostia. Na scéne je spolu 14 hercov, pričom väčšinou hrajú viacero postáv. Na výrobe, v zákulisí a pri technike spolupracovalo ďalších viac ako 20 osôb. Je to v podstate výsledok práce naozaj celého divadla,“ priblížil PR manažér divadla Dušan Nevín.

Autorom hudby je Peter Vlčko, ktorý použil široké spektrum hudobných žánrov. „Rôznorodá typológia jednotlivých postáv, ako aj ich rôzne časové, resp. nadčasové zaradenie, pestrá dejová línia dávali možnosť čerpať z rôznych hudobných zdrojov od historických motívov cez epickú orchestrálnu inštrumentáciu, džezovú hudbu až po zvuk súčasnej populárnej hudby. V inscenácii je 20 piesní a viac ako 60 hudobných vstupov. V hudbe pracujeme s rôznymi motívmi a zdrojmi od historickej hudby až po súčasný pop. Inšpiračné zdroje som hľadal aj vo využití historických nástrojov, ale aj vo funky, či vo zvukoch vetra a mora. Hudba dotvára atmosféru situácii, charakterizuje postavy, ale aj posúva dej,“ uviedol autor hudby Peter Vlčko.

V hlavných úlohách sa predstavia Rudo Kratochvíl, Michaela Liptáková, Jana Labajová, Adam Jančina, Radovan Hudec, Ján Hrmo, Oľga Schrameková, Martina Slobodová, Danica Hudáková, Roman Valkovič, Ivan Gontko, Michal Kalafut, Radoslav Konečný, Miroslav Bakura.

Eva Škandíková

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password