Divadlo Andreja Bagara predstavilo inscenácie novej divadelnej sezóny 2023/2024

Sezóna dostala podtitul Bližšie od nás.

„Ako už tento názov napovedá, pôjde o tituly, príbehy a témy našich susedov, teda Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Rakúska. Ale nezostane iba pri témach, som mimoriadne rád, že sa nám v niektorých prípadoch podarilo uzavrieť aj viaceré zahraničné spolupráce,“ uviedol šéf umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) Matúš Bachynec.

Podľa riaditeľa DAB Jaroslava Dóczyho ponúkne nová sezóna vyváženú kombináciu titulov.

Pôjde o súčasnú autorskú polodokumentárnu hru Pomlčka, muzikálovú rozprávku Povala, kultový veľkovýpravný titul Amadeus, novú ukrajinskú drámu Scény z rodinného života a adaptáciu svetoznámej prózy Mordorys. „Pri štyroch z piatich inscenácií ide o prvé uvedenia daných titulov na Slovensku, respektíve v slovenskom jazyku. Zámerom dramaturgie DAB je priblížiť tvorbu, ktorá je v jednotlivých národných kultúrach výrazná, no v našom kontexte menej známa. Viaceré inscenácie budú pripravovať zmiešané medzinárodné tímy,“ dodal Dóczy.

Prvou premiérovou inscenáciu sezóny bude hra Pomlčka, ktorú DAB v koprodukcii s Horáckym divadlom Jihlava po prvý raz uvedie 20. októbra.

„Inscenácia sa bude uvádzať na scénach oboch divadiel a aj celý tvorivý tím je zložený z českých aj slovenských tvorcov. Je to príbeh venovaný 30. výročiu rozdelenia Československa. Inscenácia je vytvorená na základe výskumu, ktorý zbieral názory a postoje k rozdeleniu Československa, pričom sa autorky výskumu zaujímali predovšetkým o názory bežných ľudí, ktorým rozdelenie štátu ovplyvnilo ich život,“ uviedla dramaturgička Slavka Civáňová.

„Momentálne sme v procese a uvidíme, ako to dopadne, ale je to veľmi zaujímavá spolupráca s českými kolegami. Verím, že ten príbeh rozdelenia štátu bude zaujímavý nielen pre tú generáciu, ktorá ho zažila, ale aj pre mladých divákov,“ doplnil herec DAB Otto Culka.

Už o niekoľko týždňov začne DAB pripravovať druhý titul sezóny.

Bude ním rodinná muzikálová rozprávka Povala určená nielen deťom, ale aj ich rodičom a starým rodičom. Ako pripomenula dramaturgička Martina Mašlárová, ide o titul z Maďarska, ktorý bol uvedený v mnohých európskych divadlách a všade sa stretol s veľkým úspechom. „Má už 35 rokov inscenovania a stále naň diváci chodia. Verím, že tá aktuálnosť, to víťazstvo dobra nad zlom i úžasná hudba Gábora Pressera určite zaujme našich divákov. My, ako tvorivý tím, spravíme maximum pre to, aby hra divákov chytila za srdce a prišli sa na ňu pozrieť,“ skonštatovala herečka DAB Eva Pavlíková.

Tretím titulom sezóny, tentoraz z Rakúska, bude výpravný Amadeus, ktorý rozpovie príbeh o zrážke dokonalosti s priemernosťou a tiež o tom, že genialita ide často ruka v ruke so šialenstvom.

Súčasná ukrajinská hra Scény z rodinného života zasa ponúkne príbeh rodiny, ktorej do života zasiahne vojna. Tragikomický príbeh vykresľuje rozpad ľudských vzťahov pod vplyvom nečakaných a mnohokrát drastických udalostí.

„Záverečnou premiérou divadelnej sezóny 2023/2024 bude v DAB uvedenie inscenácie Mordorys, uvádza dramaturgia DAB.

Pôjde o adaptáciu próz poľskej nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Olgy Tokarczuk. Ponúkne napínavý príbeh na pomedzí detektívneho thrilleru a ekokomédie,“ doplnila dramaturgia DAB.

Televízia Nitrička

Forgot Password