Pracovný čas vo Fínsku neskrátia, Slováci pracujú 40,3 hodín týždenne

Nedávno obletela svet správa, že Fínsko plánuje zaviesť 6 hodinový pracovný čas a 4 dňový pracovný týždeň. Predstava je to síce pekná, no nereálna.

Aj keď informáciu o kratšom pracovnom týždni vo Fínsku zverejnili veľké svetové aj domáce média, fínska vláda ju dementovala. V konečnom dôsledku tak nešlo o nič iné, ako o nepochopenie slov fínskej premiérky Sanny Marinovej.

„V programe fínskej vlády nie je zmienka o štvordňovom týždni. Táto otázka nie je predmetom programu fínskej vlády,“ vysvetľuje vláda Fínska na sociálnej sieti.

Zdroj: Twitter

Myšlienka kratšieho pracovného týždňa však reálne z úst fínskej premiérky odznela. Stalo sa tak ešte v auguste 2019 na panelovej diskusii, keď bola ministerkou dopravy. „Štvordňový pracovný týždeň, šesťhodinový pracovný deň. Prečo by to nemohol byť ďalší krok?“ pýtala sa Marinová v diskusii. Svoju úvahu v diskusii aj ďalej rozvinula: „Myslím si, že ľudia si zaslúžia viac času so svojimi rodinami, koníčkami, životom. Toto by mohol byť pre nás v pracovnom živote ďalší krok.“

Podľa fínskej vlády malo ísť len o úvahu, nie reálny zámer skracovať dni a hodiny pracovného týždňa.

Pre štáty Európskej únie platia v prípade pracovného času určité minimálne štandardy stanovené v smerniciach EÚ, ktoré musia zamestnávatelia pre svojich zamestnancov zabezpečiť. Ide hlavne o pravidlá týkajúce sa minimálneho denného a týždenného odpočinku, ročnej dovolenky a maximálneho týždenného pracovného času.

Slovenský zamestnávateľ musí zabezpečiť, aby priemerný týždenný pracovný čas jeho zamestnancov nepresiahol aj s nadčasmi 48 hodín. Každých 7 dní musí zamestnancom poskytnúť aspoň 11 po sebe nasledujúcich hodín denného odpočinku a minimálne 24 hodín nepretržitého týždenného odpočinku.

Slováci podľa štatistiky Eurostatu pracovali v tretej štvrtine roka 2019 v priemere 40,3 hodín týždenne.

Najmenej času v práci strávili v sledovanom období ľudia pracujúci v Dánsku – 38,9 hodín týždenne. Ich priemer sa pritom dlhodobo pohybuje na úrovni 38 odpracovaných hodín za týždeň. Na úroveň 39,3 hodín stúpol len raz, a to v treťom kvadrante roka 2018. Do 40 hodín týždenne odpracujú aj Francúzi (39,6 hodín), Fíni (39,7 hodín) a Švédi (39,7 hodín).

Opačným extrémom v odpracovaných hodinách za týždeň sú podľa štatistík Eurostatu Turci. Tí sa v treťom štvrťroku minulého roka zdržiavali v práci až 47,7 hodín. Toto číslo však ani z ďaleka nie je také vysoké. V tretej štvrtine roku 2017 strávili tureckí pracovníci týždenne výkonom práce až 48,9 hodín. Porovnateľne aktívnymi pracovníkmi sú aj Srbi (45,4 hodín/týždeň) a Islanďania (44 hodín/týždeň).

Európsky priemer v odpracovaných hodinách je 40,7 hodín/týždeň. Slováci teda v práci strávili len o necelých 5 minút menej, ako je priemer EÚ.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password