Poznáme plán tematických prehliadok Nitry na sezónu 2023

Turistické informačné centrum (TIC) Nitra predstavilo kompletný harmonogram Potuliek Nitrou pešo alebo na bicykli. K stálym témam prehliadok pribudli aj novinky.

Foto:NH

Na nočnú prehliadku budete potrebovať aj čelovku.

V rámci cyklu S batohom po nitrianskych kopcoch sa v sobotu 24.6. vo večerných hodinách návštevníci vyberú na prehliadku s názvom Svätojánska noc na hradisku. „Prechádzka magickou nočnou prírodou umocnená mystikou letného slnovratu a čarovným svätojánskych ohňom,“ týmito slovami TIC približuje jeden z prvých výletov.

foto ilustračná (pixabay.com)

Okolitú prírodu Nitry spoznáte aj počas skorej jesene.

16. septembra o 14.00 hod. sa návštevníci vydajú na Prechádzku jesennou prírodou. Zraz bude ako zvyčajne pri altánku a výlet povedie smerom na Meškov vrch. Pod Plieškou, Barohať, Dražovský kostolík a po modrej a zelenej značke späť k altánku.

Ak máte radšej prehliadky mesta, TIC aj tu ponúka niekoľko tematických tipov

Už na 21. mája o 14.00 hod. je naplánovaná prehliadka Stopy nitrianskych Židov, ktorá povedie od Židovského cintorína cez Párovce, Farskú ulicu, Fraňa Mojtu až k Synagóge.

foto: archív TV Nitrička

7. Augusta od 19.00 hod. bude prebiehať prehliadka Večerné rozprávanie o nitrianskych legendách. Návštevníci sa stretnú pred Župným domom a pôjdu smerom cez Samovu, Pribinove námestie, Nitriansky hrad a Horný Palánok.

23. septembra od 16.00 hod. sa môžete zúčastniť prehliadky s názvom Dedičstvo staviteľa Tomascheka. Prehliadka začína o 16.00 hod. na Svätoplukovom námestí, pokračovať bude cez Štefánikovu, popri Synagóge, Farskú, pri Červenom kríži, Vajanského, Cintorínsku, 7. pešieho pluku a Štefánikovu triedu.

Spoznať môžete tiež nitrianske kostoly.

Tie budú mať brány otvorené v nedeľu 3.7. od 14.00 do 17.30 hod. Navštíviť bude možné Piaristický Kostol sv. Ladislava a Kryptu a Kostol Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii.

foto: NH

V nedeľu 27. augusta bude od 14.00 do 15.30 hod. otvorený Kostol Navštívenia Panny Márie (kláštor), od 15.30 do 17.30 hod. Kaplnka sv. Michala Na Vŕšku a od 14.00 do 17.30 hod. Krypta pod Kostolom Navštívenia Panny Márie (kláštor).

Pre tých, ktorí majú radšej akčnejšie výlety, sú tu aj prehliadky na bicykli

Cyklus Poď do mesta na bicykli začína v sobotu 3.6. o 10. hodine prehliadkou Deň detí na bicykli. Stretnú sa na parkovisku na Jesenského ulici a pôjdu smerom popri rieke, pri Chrenovskom moste cez Ul. B.Slančíkovej, Triedu A.Hlinku, Dlhú a Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre.

5. júla od 18.00 hod. sa na bicykloch môžete vydať Po stopách modernej architektúry. Cyklisti pôjdu od Svätoplukovho námestia cez Mostnú, Kmeťkovu ulicu, Fraňa Mojtu až k areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

foto ilustračná (pixabay.com)

V sobotu 3.9. od 16.00 sa bude konať výlet Z parku do Dražoviec. Zraz začína pri hlavnom vstupe Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Trasa pokračuje cez Sihoť, popri potoku Dobrotka cez Priemyselný park, Dražovce, Dražovský kostolík a späť.

Program doplní areál Zoborského kláštora a putovanie

Komentované prehliadky areálu kláštora so sprievodcom sa budú konať v soboty 10.6., 22.7. a 19.8. od 15. do 18. hodiny.

Zoborský kláštor (Foto: NH)

3. júla od 10. do 15. hodiny bude prebiehať Cyrilometodské putovanie z Dražoviec na Nitriansky hrad a v rovnaký deň v rovnakom čase budú tiež prebiehať komentované prehliadky areálu Zoborského kláštora a Martinského vrchu so sprievodcom.

Televízia Nitrička

Forgot Password