Poradňa: Ako má vyzerať výbava pre žiaka?

Aké pomôcky potrebujú prváci a starší žiaci? Školy už zverejnili zoznamy.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Polovica letných prázdnin je už za nami, pomaly sa treba s deťmi chystať na návrat do školy. Jedným z najpodstatnejších bodov je teda kvalitná školská taška. Pri prvákoch je dôležitým parametrom tašky jej ergonomický tvar. Mala by byť odľahčená a tretím kritériom je, aby mala reflexné prvky pre zvýšenie bezpečnosti.

„Určite by som odporučil pevnú škrupinovú konštrukciu,“ vraví Ľudovít Ligač, majiteľ papiernictva.

V reportáži pre TV Nitrička dodáva, že školská taška pre prváka, respektívne pre dieťa nižšieho stupňa školy, by mala po položení na zem zostať stáť.

Prváci píšuci svoje prvé slová a vety sa nezaobídu bez pera.

Rôzni pedagógovia pritom môžu pri výučbe preferovať odlišné tipy pier. Odporúčania teda nie sú jednoznačné. Učiteľka Monika Ághová uprednostňuje bombičkové perá: „Hlavne odporúčam pre žiaka prvého ročníka dve atramentové perá, ktoré sú plnené na bombičky. Neodporúčam pero, ktoré je gumovateľné a neodporúčame v prvom ročníku ani zmizík“.

„Takou špecialitkou sú zakrivené ergonomické perá, do ktorých sa dávajú tiež bombičky s atramentovou náplňou,“ dopĺňa odporúčanie Ladislav Ligač.

Foto: pixabay.com

Bez vrecúšok ani na krok.

Okrem vrecúška na prezuvky, vrecúška s oblečením a obuvou na telesnú výchovu by každé dieťa malo mať aj svoje hygienické vrecko. „Nejaký malý uteráčik, ďalej tekuté mydlo, toaletný papier, papierové vreckovky, poprípade ešte pohár na pitie, dievčatá zvyknú mať aj hrebeň,“ vymenúva štandardný obsah hygienických potrieb učiteľka Monika Ághová.

Štátny príspevok v sume 100 €, ktorý dostávajú rodičia prvákov, by mal pokryť všetky potreby začínajúceho školáka.

Potvrdzuje to majiteľ papiernictva, no pri výslednej sume za školskú výbavu je podstatný výber školskej tašky. „Odhadovaná cena nákupu pre prváčika takého najzákladnejšie nákupu je 20, 30 eur a môže sa to vyštverať až na nejakých 40 eur. S taškou už je to 80,“ hovorí Ladislav Ligač, pričom dodáva, že hranica môže ísť ešte vyššie. Výrazná výhoda je, ak dieťa školské potreby podedí napríklad po staršom súrodencovi.

Školy už zverejňujú zoznamy nevyhnutných pomôcok.

Napríklad prvák na ZŠ Fatranská bude potrebovať okrem zošitov a obalov na zošity aj výkresy v dvoch veľkostiach, náčrtník, farebné papiere, farbičky, voskovky, fixky, tyčinkové lepidlo, nožnice s tupým koncom, strúhadlo s krytom, atramentové pero, gumu. ZŠ na Škultétyho ulici povoľuje aj gélové perá.

Foto: pixabay.com

Vo vrecku na telesnú výchovu musia mať okrem oblečenia tenisky, nie s tmavou podrážkou. Na výtvarnú výchovu potrebujú vodové a temperové farby, štetce, plastový pohár, handričku, paletu a plastelínu. Ako školské prezuvky neodporúčajú topánky s tmavou podrážkou ani gumenné šľapky.

Druháci narozdiel od prvákov potrebujú už aj pravítko, igelitový obrus, tuš, ceruzky a notový zošit. Štvrtákom by malo do výbavy pribudnúť pravítkou s ryskou a kružidlo.

ZŠ Škultétyho uvádza aj niekoľko ďalších užitočných vecí. Na výtvarnej výchove žiaci aj vo vyšších ročníkoch využijú napríklad zásteru, zídu sa im aj podušky na stoličku, farebné perá, štvorčekové zošity, peračník či kancelárske papiere.

Škola uvádza, že niektoré školské potreby zabezpečí učiteľ jednotne pre každého prváka po uhradení sumy, ktorú oznámi v prvý školský deň 2. 9. 2020.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password