Poradňa: Rady do záhrady

Zimné obdobie sa pomaly, ale isto chýli ku koncu. Sneh a mínusové hodnoty teplôt však koncom minulého ani začiatkom tohto roka neprichádzali často. Prinášame preto prvé rady do záhrady.

Meteorológovia hovoria, že máme za sebou veľmi miernu zimu. Minulý rok 18. decembra namerali na meteostanici v Janíkovciach 14 ℃ a nadpriemerné teploty pokračujú aj v tomto roku. „Tohtoročná zima podľa aktuálnej situácie a podľa toho, ako vyzerá počasie pravdepodobne bude patriť medzi najteplejšie zimy v histórii meteorologických pozorovaní na území Slovenska,“ objasňuje klimatológ a meteorológ Pavel Matejovič.

Popasovať sa s tým museli najmä vinári, ktorí sa zaoberajú produkciou ľadového vína.

Na jeho výrobu je totiž potrebné úrodu hrozna zbierať, keď vonkajšie teploty klesnú minimálne pod -7 ℃. Podľa Adama Žilíka z obchodného oddelenia Vinárstva Topoľčianky preto tento rok úrodu ľadového vína nebolo možné pozbierať. „Po minulé roky to bolo rôzne. Raz sme úrodu zbierali ešte pred koncom roka. Niekoľkokrát aj po novom roku. Najneskôr sme úrodu oberali okolo 27. januára,“ hovorí Adam Žilík. Tento rok čakali do 19. januára a vzhľadom na predpovede počasia sa rozhodli hrozno pozbierať. Vyrobiť ľadové víno však nemohli.

Zdroj: pixabay.com

Zo slabej zimy vyplýva podľa odborníkov to, že rôzni škodcovia a patogény v pôde nevymrzli. „Preto treba venovať príprave pôdy väčšiu pozornosť. Odporúča sa dezinfekcia dusíkatým vápnom 3 – 4 týždne pred výsadbou,“ vysvetľuje majiteľ záhradkárskych potrieb Matej Gašperan. V súčasnosti sú k dispozícii aj bio postreky, ktorými aplikujete do pôdy baktérie, a tie napádajú a likvidujú škodcov.

Ohrozené sú teraz najmä ovocné stromy.

„Ak príde ochladenie, samozrejme, môže spôsobiť určité škody, najmä, ak vegetácia ožije skôr, ako býva zvykom,“ upozorňuje klimatológ a pripomína, že jarné mrazy by mohli ovocné stromy „spáliť“. „Preto treba v tomto období ako prvý použiť na holé drevo nejaký sírnatý alebo meďnatý postrek, ktorý baktérie a hubové choroby obmedzí,“ dopĺňa Matej Gašperan. V období pučania treba zase použiť predjarný postrek, ktorý účinkuje proti prezimujúcim škodcom v pukoch alebo pod kôrou stromov. Vhodné je tiež kôstkoviny, napríklad marhule a višne, napadnuté moniliózou (hubové ochorenie kôstkovín) ošetriť. Zoschnuté plody s kúskami priľahlých konárov treba zo stromov obrať a spáliť, aby nákaza na stromoch nezostávala a neohrozovala budúcu úrodu. Napriek mechanickému ošetreniu je niekedy nutné využiť aj chemické ošetrenie.

Zdroj: pixabay.com

Tí, ktorí vysádzali cesnak na jeseň, by ho mali ošetriť postrekom proti fúzavke cesnakovej (larvy fúzavky napádajú porasty cesnaku na jar). Ak ste cesnak a cibuľu ešte nevysadili, môžete tak urobiť teraz. Počkajte však, kým to dovolí počasie a zem nebude mokrá. Aktuálne sa vysádza hlavne reďkovka, šalát, mrkva a petržlen. Odborníci odporúčajú predklíčený petržlen. Je väčšia šanca, že vzíde. Môžete dať predklíčiť aj zemiaky a neskôr, keď bude vhodná doba, ich aj vysadiť.

Okrem škodcov sú teda pre úrodu nebezpečné aj jarné mrazy.

Podľa klimatológa nasledujúce týždne netreba očakávať výrazné dlhodobé ochladenie, avšak na jar sú prípadné epizodické vpády studeného vzduchu pravdepodobné.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password