Poradňa: Ako predchádzať krádežiam z áut

Po kampani „Nezabudni na mňa v aute“ polícia upozorňuje aj na krádeže na parkoviskách.

zdroj foto: fb Polícia SR – Nitriansky kraj

Možno ste si všimli nitrianskych krajských policajtov, ktorí prechádzajú pomedzi autá na parkoviskách s letákmi v rukách. Ide o preventívnu činnosť a jej cieľom je predchádzať krádežiam, ktoré môžu najmä v letnom období pribúdať. „V čase dovolenkového obdobia sa zameriavame na odparkované autá na parkoviskách pred nákupnými centrami, kúpaliskami, či v blízkosti vodných nádrží,“ informuje Krajské riaditeľstvo PZ SR v Nitre.

Dôvodom ich aktivity je nedbalosť občanov, ktorí v aute nechávajú predmety lákajúce zlodejov. Podľa polície z vozidla často urobia „výkladnú skriňu s rôznym ,tovarom‘“.

Takýto oznam ste si možno našli za stieračom aj vy (zdroj: fb Polícia SR – Nitriansky kraj)

Vy sami často vo facebookových skupinách zameraných na nitrianske mestské časti upozorňujete, že niekomu svietia svetlá na aute, prípadne že zabudol na otvorené okno. Potenciálny zlodej však vidí oveľa viac. „Na viditeľných miestach vozidla, či na sedadlách napriek našim pravidelným upozorneniam sa stále objavujú kabelky, doklady, kľúče, notebooky, mobily, či okuliare, oblečenie, nakúpené darčeky, ale výnimkou nie je ani rôzne pracovné náradie a otvorené okná na aute,“ upozorňuje polícia. Príslušníci policajného zboru sú neraz nútení majiteľov privolať k autu rovno z bazéna na kúpalisku, robia to však v prípade, keď je to potrebné, teda vtedy, keď sa váš majetok môže stať lákadlom pre zlodejov.

Prísť krádežou o hmotné veci určite nie je príjemná situácia, no nechať v aute v horúčavách vaše domáce zviera či dokonca dieťa vás môže vyjsť ešte drahšie.

zdroj foto: fb Polícia SR – Nitriansky kraj

Okrem možných fatálnych zdravotných následkov by ste si mali uvedomiť aj trestnoprávne dôsledky. „V takýchto prípadoch môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov až 10-ročné väzenie,“ tvrdí PZ SR.

Opustené zviera v rozhorúčenom aute je možné riešiť v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti.

Páchateľovi môže byť v takom prípade udelená pokuta do výšky 1000 eur. Podľa okolností situácie môže byť prípad posunutý až do trestnoprávnej roviny v podobe trestného činu týrania zvierat.

Polícia upozorňuje, že ak si musíte v aute nechať nejaké veci, parkujte radšej na stráženom parkovisku. Na viditeľných miestach, samozrejme, nenechávajte doklady, peňaženku, mobilný telefón, kabelku, tašky, náhradné kľúče či oblečenie. Nezabúdajte auto zamknúť, zatvoriť všetky okná aj kufor a strešné okno. Ak sa predsa stane, že vaše auto niekto násilne otvoril, nemali by ste doň sadať, zisťovať, čo všetko vám zmizlo, ani s ním odísť na iné miesto.

„Zničíte stopy, ktoré páchateľ zanechal na mieste činu a so zmiznutými vecami sa môžete s najväčšou pravdepodobnosťou rozlúčiť!“ zdôrazňuje PZ SR.

Štandardnou ochranou pred krádežami môžu byť podľa polície autoalarmy, zámky na riadiacu páku, volant, nalepenie bezpečnostných fólií a podobne. Ani poistenie proti krádeži nie je luxusom. V prípade krádeže vecí z auta, alebo samotného vozidla je dobré vedieť podrobnosti a nápadné odlišnosti odcudzených predmetov, ktoré môžu byť nápomocné pri ich hľadaní.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password