Zmluva k rekonštrukcii kina Palace je podpísaná. Do opustených priestorov sa má vrátiť kultúra

S rekonštrukciou súvisí obnova Radlinského ulice a vedľašej budovy s dvorom.

kino Palace (foto: NH)

Budova kina Palace na Radlinského ulici v Nitre bola pre verejnosť zatvorená 16 rokov. Po čase sa má vrátiť k svojej pôvodnej funkcii, ktorou je kultúra. Mesto Nitra dnes podpísalo zmluvu k rekonštrukcii kina. „Takto sa tu stretneme o rok alebo koncom budúceho roka a pevne verím, že budova bude zrekonštruovaná,“ uviedol primátor Nitry Marek Hattas na tlačovom brífingu.

Ide o takmer 16 miliónový projekt prevažne financovaný z Európskej únie. Súčasťou projektu je rekonštrukcia objektov Martinského vrchu.

Priestor premenia na multifunkčnú sálu, ktorá bude slúžiť obyvateľom, pričom obnova má rešpektovať pôvodnú podobu budovy navrhnutú architektom Fridrichom Weinwurmom.

„Je to veľká vec, keď sa na kultúru získajú peniaze. V tomto prípade veľké peniaze,“ vyslovila riaditeľka Asociácie Divadelná Nitra Darina Kárová. Priestor sa síce nachádza na Radlinského ulici, ale zároveň je súčasťou pešej zóny, preto sa domnieva, že obnovená budova priláka ľudí a oživí priestor pešej.

O tom, že za kinom Palace architektonicky stojí Fridrich Weinwurm sa dlho nevedelo, pripomenul hlavný architekt Nitry Viktor Šabík. S touto informáciou prišla dvojica nitrianskych historikov umenia Juraj Novák a Richard E. Pročka. Boli prizvaní aj do poroty súvisiacej architektonickej súťaže.

V kine príde k vyhĺbeniu suterénu, kde bude aj zázemie pre techniku. Sála podľa hlavného architekta vychádza z idey prázdneho priestoru, ktorý sa bude funkčne meniť a reagovať podľa potrieb.

Pamiatkový úrad od začiatku vykonával dohľad a asistoval pri architektonickom návrhu. Príde k odstráneniu dobových nánosov, ktoré roky pribudli a stavba sa vráti k svojej podobe vytvorenej Weinwurmom.

S obnovou súvísi aj predošlá kúpa vedľajšej budovy s dvorom. Prepojením kina Palace a Mestského kúpeľa tak má vzniknúť nový priestor. „Momentálne finišuje projektová dokumentácia a kompletná štúdia na rekonštrukciu Radlinského ulice, ale aj samotného dvora,“ uviedol primátor. Na Radlinského by chodníky mali byť iba naznačené dlažbou, čím sa viac prepojí s pešou zónou a zároveň sa obmedzí vjazd áut.

Podľa Dagmar Bojdovej, vedúcej odboru kultúry na mestskom úrade je rekonštrukcia súčasťou rozvoja kultúry a kreatívneho priemyslu, ale aj pamiatkového významu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password