Mesto Nitra získalo viac ako 15 miliónov eur na Kreatívne centrum

Kasárne majú byť podľa primátora hlavne priestorom pre remeslá. S Kinom Palace sa zase spája najmä pojem „multifunkčná sála“, ktorá sa zameria na divadlo a audiovizuálne umenie.

vizualizácie: mesto Nitra

Mesto Nitra získalo 15 568 577, 65 eur na obnovu Kina Palace a štyroch budov v bývalých kasárňach pod Zoborom. Peniaze budú podľa slov primátora Mareka Hattasa použité okrem bývalého kina aj na kasárne pod Zoborom, kde sú štyri nevyužívané budovy, ktoré sa kompletne zrekonštruujú. Budú v nich dielne pre remeselníkov, tradičné remeslá, ale aj pre nové remeslá,“ vyjadril sa primátor počas tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila online na facebookovej stránke mesta Nitry.

Má ísť o priestor pre stolárov, či šperkárov, ale zároveň aj pre kapely.

V prípade Kina Palace sa budova – architektonická pamiatka vráti k pôvodnému architektovi Fridrichovi Weinwurmovi a odstránia sa nánosy minulého režimu. Primátor pripomína myšlienku obnovy Radlinskej ulice, na ktorej kino sídli. Ďalšiu možnosť má poskytnúť odkúpený pozemok, ktorý môže prepojiť kino a Mestský kúpeľ. To všetko má oživiť nitriansku pešiu zónu.

zdroj vizualizácií: FB Mesto Nitra

Projekt kultúrno-kreatívneho centra funguje v podstate od roku 2015.

„Z projektového hľadiska je projekt Kreatívne centrum Nitra financovaný z IROP-u (Integrovaný regionálny operačný program, pozn. red.),“ objasnila Irena Lehocká, projektová manažérka Kreatívneho centra. Kino Palace má podľa hlavného architekta mesta Viktora Šabíka priniesť bezprostredný kontakt kultúry s ulicou v blízkosti pešej zóny. Drobný urbanizmus a dvory poskytnú pre mesto dôležitý priestor.

Pätnásť rokov zatvorený komplex v kasárňach pod Zoborom je dôležitý prvok, ktorý prinesie potenciál vytvoriť kultúru pre obyvateľov Zobora, „kde ľudia budú pracovať, vytvárať hodnoty a budú sa stretávať na dennej báze,“ vysvetľuje hlavný architekt. Aj tu vzniknú, po vzore zrekonštruovanej materskej školy, átriá s novými možnosťami.

S realizáciou projektovej dokumentácie už začali, stavba sa začne hneď po vysúťažení dodávateľov, predpoklad je v 1. polroku 2021. Priamo v priestoroch budú služby fungovať pravdepodobne v roku 2023.

Vo virtuálnom priestore sa služby začnú ponúkať skôr, a to napríklad pri rôznych online kurzoch, ktoré môžu byť k dispozícii už začiatkom roka 2021. „Spolufinancovanie na celý projekt je nastavené na 5 %, celkový rozpočet projektu je 16, 3 milióna,“ vyjadrila sa k finančnej stránke Irena Lehocká. Mesto Nitra sa teda má na projekte podieľať sumou vyše 800 tisíc eur, ktorá bude rozložená do jednotlivých rokov a etáp podľa potreby. Priestory a technológie musia byť skolaudované 1. januára 2023.

foto ilustračná: pixabay.com

Bežne pri IROP-e je udržateľnosť projektov 5 rokov, pri Kreatívnom centre je to 10 rokov od spustenia prvého programu. Neskôr bude dofinancované aj mestom a tiež prostredníctvom fondu udržateľnosti či formou dotácií, eurofondov. Kreatívne centrum bude podľa predpokladov potrebovať asi 10 – 12 interne zamestnaných ľudí a ďalších externých spolupracovníkov.

zdroj vizualizácií (zdroj: FB Mesto Nitra)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password