Ochranári sa s takým prípadom nestretli: Myšiaka vychovávali adoptívni rodičia

Počas krúžkovania mláďat našli myšiaka hôrneho v hniezde orlov královských.

Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie počas leta v spolupráci s Ochranou dravcov Slovenska kontrolovala, ako sa mladým dravcom v hniezdach darí. Kontroly boli spojené s krúžkovaním mláďat. Päť hniezd bolo neobývaných, možno z dôvodu nepriaznivého chladného počasia. V ostatných hniezdach bolo spolu 15 mladých dravcov, ktoré pomaly trénovali na vylietavanie. „V 5 prípadoch boli v hniezdach po dve mláďatá a v 5 prípadoch po jednom. Okrúžkovaných bolo celkom 13 mláďat, v dvoch prípadoch pre nevhodné umiestnenie hniezd bolo od krúžkovania z bezpečnostných dôvodov upustené,“ uvádza CHKO Ponitrie.

Ochranárov tu čakalo aj jedno prekvapenie.

„Do 5 nefunkčných hniezd je zarátaný aj 1 kuriózny prípad, kedy sme v hniezde orlov našli už operené mláďa myšiaka hôrneho, ktoré tu odchovávali. Za viac než 40 rokov, čo sa venujeme monitoringu orlov kráľovských, sme sa s takýmto prípadom nestretli,“ dodáva CHKO Ponitrie, ktorá sa chce tomuto úkazu odbornejšie venovať.

Jedno z hniezd orlov kráľovských bolo využité na ukážku krúžkovania pre členov Stráže prírody. Ochranári stihli zakrúžkovať aj dve mláďatá bocianov čiernych.

foto: CHKO Ponitrie

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password