Po tretej adventnej nedeli prichádzajú stridžie dni

Dievčatá máte už prichystané papieriky s menami chlapcov?

Máme za sebou tretiu adventnú nedeľu. Ak patríte k tým, ktorí na Vianoce radi pečú, teraz by ste už mali mať niečo v zásobe a pomaly sa pripraviť na takzvané „stridžie dni“, tie totiž patria k Sviatku svätej Lucie, ktorý sa slávi 13. decembra.

Magický dátum sa spája s Luciou, ktorá bola považovaná za sväticu, ale aj bosorku.

„Lucia obyčajne prichádzala v bielom oblečení, od hlavy po päty, v ruke držala husie krídlo a povymetala všetky kúty pre šťastie,“ vysvetlila pre TV Nitrička Mária Danková, sprievodkyňa po pamiatkach Nitry. Tam, kde našla neporiadok, vraj dievčatá dostali opačnou stranou krídla po zadku.

Podľa Martiny Jágerovej z katedry etnológe a folkoristiky Univerzity Konštantína Filozofa Lucia bola v tradičnej ľudovej kultúre vnímaná ako jedna z najväčších bosoriek a podľa tradícií sa ľudia už v predvečer Lucie mali strániť zlých a negatívnych síl.

„Čo sa týka cirkevnej histórie, Lucia bola vlastne mučeníčka. Keď ju chceli odviezť na popravu, tak sa s ňou nedalo pohnúť z miesta a neporadilo sa ani jej upálenie,“ hovorí Mária Danková. Luciin život bol napokon ukončený sťatím.

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.

Do Vianoc už zostane len 12 dní, tento počet mal v minulosti význam aj medzi poľnohospodármi, symbolizoval 12 mesiacov roka. Také počasie, aké bolo v konkrétnom dni, malo byť aj v prislúchajúcom mesiaci. Zostávajúcich dvanásť dní má však aj romantickejší význam. Dievčatá si zvykli na 12 papierikov napísať mená 12 chlapcov a každý deň až do Vianoc jeden hodili do ohňa alebo roztrhali. Chlapec, ktorého meno zostalo na poslednom „štedrovečernom“ papieriku, mal byť budúcim ženíchom.

Zvyky a tradície spojené so svätou Luciou si ešte pred začiatkom koronavírusovej pandémie pripomenula aj Nitra a v roku 2019 na Luciu vytvorila rekord.

Po pešej zóne vtedy v rámci Lucijského sprievodu prešlo 104 zamaskovaných stríg, bosoriek a strigôňov. Tento počet bol zapísaný aj do Knihy slovenských rekordov. Zapojiť sa mohla široká verejnosť, stačilo ak ste sa obliekli do bielej plachty alebo čierneho plášťa. Súčasťou sprievodu bola aj účasť v lietaní na metle.

Ako to vyzeralo na svätú Luciu, keď nás neoplyvňovali protiepidemické opatrenia, si môžete pripomenúť v tejto reportáži.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password