Po prestávke vám krásy Nitry opäť predstavia mladí sprievodcovia

Corgy sa tento raz vybral na potulky zasneženou Nitrou s kolegyňou Nitriou.

zdroj: Youtube TIC Nitra

Turistické informačné centrum (TIC) po dlhšej prestávke znova ponúka originálne sprievodcovské služby. Vďaka malému Leovi ste sa už na jar pozreli na známe miesta trochu inými očami – detskými. Z Nitrianskeho hradu a Mestského parku na Sihoti sa teraz „Corgy“ presunie na ďalšie zaujímavé miesta nášho mesta. Tentokrát má aj šarmantnú kolegyňu Nitriu.

„Corgy a Nitria premohli svoju lenivosť a vybrali sa objavovať krásy nášho starobylého mesta Nitra,“ opisuje prechádzku zasneženým mestom TIC.

Dvojica sa vo videu najprv vyberie na Zoborský kláštor. Ide o pamiatku, ktorá patrí na našom území k najstarším a spája sa s ňou niekoľko legiend a prvenstiev. „Zoborský kláštor sa počas posledných rokov stal novou turistickou lokalitou v meste Nitra. Nielen vďaka reštauračným prácam na samotnej ruine Zoborského kláštora, ale aj vďaka možnostiam ako využiť voľný čas alebo jednoducho vyraziť do prírody a deťmi,“ pripomína TIC. Je tu naozaj čo obdivovať, areál sa postupne mení a ponúka stále viac zaujímavostí. Okrem zábavy pre deti je to napríklad virtuálna realita, prostredníctvom ktorej sa viete pozrieť na niekdajší príbytok mnícha.

Areál je síce teraz zatvorený, ale môžete si ho pozrieť virtuálne. Na webovej stránke zoborskyklastor.sk nájdete fotografie a vypočujete si sprievodné slovo.

zdroj: Youtube TIC Nitra

Druhou zastávkou mladých sprievodcov bola Diecézna knižnica, v ktorej sa nachádzajú tak starobylé hodnotné tituly, ako aj mini verzia Koránu.

„Predchádzala jej Kapitulská knižnica, ktorú zriadil biskup Ladislav Adam Erdödy ešte začiatkom 18. storočia. Nachádzala sa vo veži katedrálneho chrámu sv. Emeráma na Nitrianskom hrade. S pribúdajúcimi rokmi a narastajúcim počtom kníh daný priestor prestal vyhovovať. Biskup Augustín Roškováni preto rozhodol o postavení novej knižnice,“ približuje minulosť TIC. Nová Diecézna knižnica bola otvorená 30. novembra 1885. V súčasnosti ju tvorí knižný fond s približne 66 000 knihami v 37 jazykoch.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password