Piknik v spojení s komorným orchestrom

Deti mali možnosť vyblázniť sa na preliezkach a dospelí si mohli vychutnať koncert komorného orchestra ZOE.

Rodičia s deťmi mali možnosť užiť si príjemný prázdninový deň v mestskom parku na Sihoti. Rytiersky rád sv. Gorazda zorganizoval akciu s názvom Pre-ži(vot), ktorá je v rámci programu Mením Moje Mesto podporená Nitrianskou komunitnou nadáciou.

„Tento projekt je zameraný na prepojenie umenia a ekológie. Je to taký návrat k zdravému životnému štýlu pre všetkých ľudí, bez ohľadu na vek. Samozrejme sa ľahšie pracuje s deťmi, ale je to aj pre dospelých ľudí. V rámci celého projektu je toto podujatie posledné. Predchádzajúce podujatia boli zamerané aj na vzdelávanie, mali sme s deťmi napríklad prednášku o včelárstve, kde sa hravou formou učili o tom, čo nám včielky dávajú, ale zároveň aj čo môžeme my urobiť pre ne. Okrem toho sa snažíme deti naučiť, aby si boli vedomé morálnych zásad a hodnôt, ktoré sú v dnešnom svete všelijako pokrivené. Snažíme sa ich to ale naučiť takou prirodzenou formou,“ povedala nám Jana Pavlová, spoluorganizátorka podujatia.

Prítomný bol aj primátor Marek Hattas

Pre deti aj dospelých bolo v rámci pikniku pripravené občerstvenie, ktoré si mohli vychutnať na trávnatých plochách v parku. Celú akciu sprevádzal svojou výbornou hudbou Komorný orchester ZOE. Podujatie je jedným z víťazných projektov grantového programu Mením Moje Mesto.

„Mesto podporilo tento projekt najmä finančne. Peniaze išli z participatívneho rozpočtu. To znamená, že o podporení tohto projektu rozhodli samotní obyvatelia formou sms hlasovania. Do takejto výzvy sa prihlásilo niekoľko projektov a toto je jeden z tých podporených,“ vyjadril sa primátor Nitry, Marek Hattas.

Rytiersky rád sv. Gorazda je občianske združenie, ktoré má niekoľkoročnú pôsobnosť v sociálnej oblasti. Poskytuje prednášky a školenia a zabezpečuje výchovno-vzdelávacie aktivity pre deti a mládež. Kladie dôraz najmä na rešpektovanie ľudských práv a morálnych hodnôt.

 „Celé toto bolo niečo ako nultý ročník. Je to niečo skúšobné, čomu sa do budúcna určite chceme venovať. Je to niečo, čo je pre náš Rytiersky rád sv. Gorazda charakteristické. Do budúcna chceme organizovať viac takýchto koncertov a posedení vo voľnej prírode, aby sme s tou prírodou a zdravým životným štýlom boli zžití,“ pokračovala Pavlová.

Celý projekt sa niesol v duchu ochrany životného prostredia a každý môže priložiť ruku k dielu. Či už šetrením vody, sadbou stromov, dobrou starostlivosťou o zvieratá, separovaním odpadu, či dokonca zabránením jeho vzniku v duchu myšlienok Zerowaste. Organizátori si aj preto pripravili špeciálne plagátiky, ktoré sa v prírode veľmi rýchlo rozložia, alebo sa dokonca dajú zjesť.   

Plagát na zjedenie

 „Podľa mňa si presne tento projekt zaslúžil to víťazstvo. Je vidieť, že ho ľudia robia so srdcom a že majú záujem posunúť mládež dopredu a vzdelávať ju. Ja sa veľmi teším a za aktivity ktoré táto organizácia robí, jej patrí jedno veľké ďakujem,“ dodal na záver Marek Hattas.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password