Pestovanie zdravých a nutrične nadupaných potravín v okolí Nitry

Okrem obchodov ich už nájdete aj v záhradách a na poliach.

Bataty už určite pre viacerých z nás nie sú neznámou potravinou. Sladké zemiaky, ktoré podobne ako „naše“ zemiaky, pôvodne pochádzajú zo Strednej Ameriky, sa už nejaký čas pestujú aj v našich končinách.

Výhodou batatov je ich zloženie a minimum škodcov, ohrozujúcich úrodu.

Hľuzy Povojnice batatovej obsahujú 70 % vody, 18 % škrobu a 6 % cukru. Obsahujú aj podstatné množstvá karotenoidov, proteínov, vápnika, draslíka, železa a tiež vitamíny A, B6, C a nerozpustnú vlákninu. S týmto zložením a svojou sladkou chuťou sa hodia do mnohých receptov. Podobne ako z klasických zemiakov, z nich viete pripraviť kašu, hranolčeky ale aj slané či dokonca sladké koláče.

Foto: ilustračná

Pestovanie batatov je podobné ako pri bežných zemiakoch.

Rovnako sa pestujú na hrobliach, ale bataty sa prikrývajú fóliou. Robíme tak preto, lebo Povojnica batátová je subtropická popínavá rastlina, ktorá má rada teplú pôdu. Vďaka fólii sa akumuluje teplo a udržiava sa vlhkosť. „Pri pestovaní batatov je problém skôr príprava pôdy. Potrebuje mať prekyprenú pôdu. Hrobľa musí byť oveľa vyššia ako je zemiaková hrobľa. Akonáhle nepoužijeme fóliu tak sadenice sú omnoho menšie,“ objasňuje Róbert Kysler, konateľ spoločnosti Organix Garden, ktorá sa pestovaním batatov zaoberá už 6. rok. Dôležitá je aj primeraná závlaha. Pôda nesmie byť premokrená, ani príliš suchá.

Starostlivosť počas vegetácie (zdroj: organixgarden.sk)

Hoci hmyz pre bataty nepredstavuje veľký problém, predsa len má svojich škodcov. Patria k nim najmä pôdne škodce ako sú drôtovce a hlodavce. Insekticídne prostriedky sa používajú minimálne.

Zber prebieha koncom septembra až začiatkom októbra, v každom prípade pred prvým mrazom.

Úroda sa u nás zberá o niečo neskôr ako napríklad v Chorvátsku alebo Maďarsku, kde sa tiež pestujú bataty. „Zber prebieha takým spôsobom, že vňať, ktorá je na poraste sa buď zmulčuje alebo sa jednoducho vytrhá von, potom sa vyberá fólia a následne spod fólie začínajú vykúkať špičky batatových sadeníc,“ vysvetľuje Róbert Kysler. Sadenice sa vyberajú ručne, hoci pri väčších výmerách sa už využíva mechanizovaný zber. Pri zbere treba byť opatrní, pretože šupka batatov je veľmi jemná a ľahko by sa mohla poškodiť.

Foto: ilustračná

Bataty sa pestujú už aj vo Veľkom Lapáši, Babindole a v Levickom okrese.

Ich výsadbou sa zaoberá spoločnosť Organix Garden, ktorá ku svojmu sortimentu chcela pridať nové produkty. „Skontaktovali sme chorvátskeho pestovateľa sadeníc a on nám poskytol poradenstvo a distribúciu pre tento región. Stali sme sa tak lídrom v predaji batatových sadeníc,“ dodáva konateľ Organix Garden. O veľkoodber batatov majú záujem napríklad predajne, ktoré ponúkajú bioprodukty a biozeleninu alebo zeleninu, ktorý je šetrne pestovaná. Pri troche námahy si budete môcť bataty vychutnať aj z vlastnej záhrady. Výsadba tejto plodiny začína v máji, ak je teplota pôdy vyššia ako 10 °C.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password