Zdroj foto: www.pixabay.com
Je všeobecne známe, že prítomnosť zvierat môže mať pozitívne účinky na psychické a fyzické zdravie človeka. Určite sa vám už stalo, že vám váš domáci miláčik dokázal vyčariť úsmev na tvári alebo dokonca zlepšiť náladu. Tento pozitívny vplyv zvierat sa nazýva animoterapia. Názov pochádza z anglického animal – zviera, prípadne latinského anima – duša. Pri terapii sa môžu využívať rôzne zvieratá. Častá je hipoterapia, ktorá využíva pri terapii kone, felinoterapia pracuje s mačkami a canisterapia so psom.
Na to, aby pes mohol vykonávať canisterapiu, musí absolvovať canisterapeutický kurz. Hlavnú úlohu síce zohráva pes, ale keďže dátumy terapií si do diára zapísať nevie, spolupracuje s canisterapeutickým asistentom – zväčša svojím majiteľom. Hana Sabová sa tejto činnosti venuje už niekoľko mesiacov. O canisterapii počula dávnejšie a potom čo si zaobstarala sučku Kimbu, sa o ich účinkoch presvedčila na vlastnej koži. Uvedomila si, že ľudia sú v prítomnosti Kimby kľudnejší, viac usmiaty a uvoľnenejší. „Vravím si, že to je síce fajn, ale že na to treba asi nejaký papier, nejaké tie skúšky. Tak som začala pátrať, čo by sa s tým dalo robiť, no a našli sme si úžasnú trénerku v Bratislave. Venujeme sa tomu od januára, v decembri sme spravili skúšky,“ vysvetľuje začiatky canisterapeutická asistentka Hana Sabová.
Ceny canisterapie podľa nej nie sú devastačné pre rozpočet. Terapia je vhodná nielen pre tých, ktorí majú nejaký zdravotný problém, ale rovnako aj pre zdravých. Hana s Kimbou pracujú aj s najmenšími klientmi. Najmladší účastník baby canisterapie mal 4 mesiace. Dvojica navštevuje tiež jasle a škôlky, kde sa deti v predškolskom veku naučia starať o psíka a zvyknú si na jeho prítomnosť. „Potom máme základnú školu. Tam sme boli zatiaľ po 4., 5. ročník, do tých 10 rokov, takže sme to už spájali so vzdelávaním v ich vekovej kategórii,“ hovorí asistentka. „Nezabúdame ani na seniorov. U nich je to naozaj ako keby návrat do detstva, aj tá radosť je taká detská. Po našom odchode sú nadšení a nevedia sa dočkať, kedy opäť prídeme,“ dopĺňa Hanka Sabová.
Pes, s ktorým sa terapia vykonáva, musí pred nástupom na kurz poznať základné povely ako sadni, ľahni či zvládať chôdzu na vôdzke. Základná poslušnosť psa je hlavným predpokladom pre zvládnutie kurzu, na ktorom sa doťukávajú určité veci, ale dôležitá je napríklad aj jeho kreativita, ktorá sa môže prejaviť pri aktivitách a hrách s klientom.