Partnerské mestá Nitry – 1.časť

Partnerské mesto znamená spoluprácu v mnohých oblastiach, či už kultúrnych, vzdelávacích alebo športových. Nitra má dokopy 11 takýchto partnerov. V prvej časti si ich predstavíme 6.

Kroměříž

Ešte na začiatku 70. rokov vznikla spolupráca nášho mesta s mestom Kroměříž. Nachádza sa v hanáckej oblasti Moravy a má 28 816 obyvateľov. Toto mestečko je teda menšie počtom obyvateľov a rozlohou, ale silné pôvabom a krásou. Známe je svojimi záhradami – Podzámskou a Kvetinovou. Podzámska obsahuje v súčasnosti vyše 200 druhov vzácnych stromov z Európy, Ázie a Ameriky. V záhrade nájdeme rôzne potôčiky a rybníky. Taktiež sa tu nachádzajú rôzne romantické stavby, ako Pompejánska kolonáda, Páví dvor, Rybársky pavilón či Colloredova kolonáda.

Kvetinová záhrada je svojou okázalosťou možno ešte výnimočnejšia. Prechádza od neskoro renesančných talianských záhrad, k tým barokovo klasicistickým francúzskeho typu.

Dominantou mesta je taktiež arcibiskupský zámok, ktorý bol v 12.storočí sídlom olomouckých biskupov a arcibiskupov. Vplyvom spustošenia bol prestavaný z gotického do barokového štýlu. Obsahuje reprezentačné sály, Zámockú obrazáreň, Sálu terrenu a Zámockú vežu. V areáli zámku sa natáčali scény rôznych filmov, najznámejší je Formanov Amadeus.

Všetky tieto tri pamiatky sú zapísané v svetovom dedičstve UNESCO.

Info a foto: kromeriz.eu

Gosford

Je mestečko v Austrálii, v regióne Nový Južný Wales. Má 3500 obyvateľov a nachádza sa hodinu cesty autom od Sydney. Disponuje ragbyovým štadiónom či prístupom k Tichému oceánu. Nachádza sa tu aj Austrálsky park predátorov a života v divočine či Brisbanský národný vodný park so Somersbyho vodopádmi. 

info: wikipedia.org, foto: http://www.seeaussie.com, https://www.visitnsw.com/

Zielona Gora

S týmto mestom máme partnerstvo od roku 1992. Nachádza sa v Lubuskom vojvodstve a má vyše 140 000 obyvateľov. Mesto je známe množstvom katedrál, kostolov a kaplniek. Tá najznámejšia je katedrála sv. Jadwigy Ślasku. Zaujímavosťou je pôvodný evanjelický kostol  zo začiatku 20.storočia, postavený pre farnosť Lutheran. Po II. svetovej vojne ho prevzala Rímskokatolícka farnosť Božského Spasiteľa a kvôli svojej akustike hostí mnohé koncerty, hlavne vážnej hudby. Patrónom mesta je sv. Urban. Urban I. bol pápežom v prvej polovici 3. storočia, taktiež je považovaný za mučeníka a patróna vinárov.

info a foto: wikipedia.org

Naperville

Partnerstvo bolo uzavreté v roku 1993. Mesto leží neďaleko Chicaga, v štáte Illinois. Počet obyvateľov sa približuje počtu 150 000. Každoročne sa tu koná filmový festival nezávislých filmových tvorcov. Cez mesto vedie aj štátna diaľnica I-88, prepájajúca sídla v štáte. Mesto je nazvané podľa Johna Napera, ktorý sem v prvej polovici 19.storočia prišiel so svojou rodinou a následne tu založil menšie mestečko. V tom čase tu vznikla aj pevnosť, ktorá slúžila na obranu pred indiánskym kmeňom Saukov. V Naperville sídli aj North Central College, ktorá je rešpektovanou a vyhľadávanou vysokou školou v USA.

info a foto: https://www.naperville.il.us/

Zoetermeer

Partnerstvo bolo zahájené v roku 1994. Mesto sa nachádza v okrese Južné Holandsko a má takmer 125 000 obyvateľov. V preklade znamená sladké jazero, ktoré sa kedysi nachádzalo na sever od mesta. Počiatky Zoetermeeru sú spojené s 10. storočím, kedy bolo v kronikách zaznamenané ako rybárska a farmárska osada. Mesto je známe informatickými firmami a každý piaty pracujúci je zamestnaný práve v tomto sektore. V meste je aj krytá snehová zjazdová trať s názvom „Snežný svet“. Taktiež tu nájdeme aj ľadovú plochu, na ktorej sa pripravujú rýchlokorčuliari na vrcholné podujatia.

info a foto: nitra.eu/www/, wikipedia.org

České Budějovice

Spolupráca bola zahájená v roku 1994. Mesto sa nachádza v Juhočeskom kraji. S počtom obyvateľov 95 000 je jeho kultúrnym a spoločenským strediskom. Mesto bolo založené Přemyslom Otakarom II. v roku 1265. Nachádzajú sa tu dve významné firmy známe aj vo svete. Výrobca kancelárskych a umeleckých potrieb Koh-I-Noor, či obľúbený pivovar Budvar n.p. Pivovar vznikol v roku 1895, ale tradícia varenia piva siaha už do 13.storočia a založenia mesta. Budějovický magistrát organizuje mnohé kultúrne a spoločenské podujatia, častokrát aj s účasťou delegácie nášho mesta. Známe je „umenie v meste“, ktoré je spojené s vernisážami a koncertami na námestí Přemysla Otakara II. Nakoľko mestom preteká rieka Vltava, k dispozícii je vodná cesta medzi  Budějovicami a Prahou a s ňou sú spojené mnohé lodné akcie.

info a foto: https://www.c-budejovice.cz/ , wikipedia.org

V 2. časti si predstavíme ďalších 5 partnerských miest nášho mesta.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password