OZ Zoborské včely sa pripravuje na novú sezónu. Ponúkať chce aj prenocovanie v apidomčeku

Apidomček s certifikátom „Regionálny produkt Ponitria“ ponúkne medové raňajky s výhľadom na Nitru.

Zdroj: FB Zoborské včely

Občianskemu združeniu Zoborské včely sa v minulom roku podarilo obnoviť základ zavlažovacieho systému v sade – edukačnej včelnici a zdigitalizovať medáreň doplnením projektora a plátna.

„Exkurzie na včelnicu sú tak pre deti ešte trochu zaujímavejšie,“ uviedlo OZ. V rámci školských návštev sa niečo nové o včelách sa dozvedelo asi 80 detí a exkurzie na včelnicu budú v tomto roku pokračovať.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Nadviazali tiež spoluprácu so Slovenským poľnohospodárskym múzeom v Nitre v Agrokomplexe, po rokoch sú tak včely znovu vo včelárskom skanzene Agrokomplexu.

OZ začiatkom roka pracovalo na dokončovaní zavlažovacieho systému a dotiahnutí vody ku každému stromčeku a kríku na včelnici. „Po minulom veľmi suchom roku je to úplná nutnosť. V praxi to znamená položiť asi 900 metrov hadíc a napojiť cez 200 kvapkovačov. Hadice musíme zakopať do zeme, aby sme ich pri kosení a údržbe sadu nepoškodili,“ vysvetľuje OZ:

foto ilustračná: pixabay.com

Združeniu sa tiež podarilo dokončiť apidomček, s ktorým majú v aktuálnom roku ďalšie plány.

Apidomček začiatkom roka 2023 získal certifikát „Regionálny produkt Pinitrie“ od Nitrianskej organizácie cestovného ruchu. Združenie tu okrem doterajších denných návštev plánuje pridať aj možnosť prenocovania: „Spolu s medovými raňajkami s výhľadom na celú Nitru, to bude celkom zaujímavý zážitok“.

OZ má v úmysle realizovať ďalšie menšie i väčšie projekty, o ktorých je vraj ešte skoro hovoriť.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password